HEDEFLER VE MOTİVASYON

HEDEFLER VE MOTİVASYON

Koçlukta yaptığımız çalışmaların önemli bir kısmı motivasyonu oluşturmak ve korumak üzerinedir, en azından benim çalışmalarım açısından durum böyle. Bir şeyi istediğinizde bir hedef oluşturursunuz, bu hedefe ulaşmak için yapılması gereken şeyler vardır, harekete geçmek için motivasyona ihtiyaç duyarsınız, ayrıca yolda kalmak yani yapılacak şeyleri yapmaya devam etmek için de motivasyon gerekir. Motivasyon çok boyutlu bir konu elbette, nedenler ile ilgili kısmı var, farklı yönleri var, ben bugün sadece hedefler açısından kısaca ele alacağım, motivasyon düşüklüğü yaşıyorsanız konuyu bir de bu açıdan değerlendirmenizi rica edeceğim.

Hedefler her zaman vardır, siz hedef olarak isimlendirmeseniz bile oradadırlar, önemli olan bu hedeflerin ne ölçüde ulaşılabilir olduğudur motivasyon açısından.

Çocuklar hayattan genellikle çok keyif alırlar, oyun oynarlar büyük bir neşe içinde, oynadıkları oyunlar beceri açısından bakıldığında dengelidir. Yani becerilerini çok aşan bir oyun da oynamayı tercih etmezler, kendilerine çok kolay ve basit gelen oyunlardan da çok sıkılırlar.

İşte hedeflerimizi bu açıdan değerlendirmeliyiz; ne anlamsız gelecek ölçüde basit ve çok kolay olmalı ne de bilgi, deneyim, yetenek veya içinde olunan koşullar anlamında bize çok uzak ve yapılamaz olmalı. Bu ikisinin arasında bir yerde motive edici hedefler yer alıyor.

Bazı örnekler üzerinden gidelim; diyelim ki yılbaşına kadar kilo vermeyi hedefliyorsunuz, haftada 100 gram ve ayda 400 gr sizi motive etmekten uzak basit bir hedef olabilir, haftada 1 kg ve ayda 4 kg ise size çok zor gelip başlamanıza veya devam etmenize engel olabilir.

Para biriktirmeye başlayacaksınız, bugüne kadar bu konudaki karneniz pek parlak değil, haftada 10 TL ve ayda 40 TL çok basit ve anlamsız olabilir; diğer yandan haftada 200 TL ve ayda 800 TL ise çok iddialı olabilir; işte arada kalan sizi hem korkutmayan hem de motive eden rakamı bulmalısınız.

Yürüyüşe başlayacaksınız, günde 1.000 adım çok az, 10.000 adım çok fazla olabilir, arasını bulun.

Bazen de belirlenen sürenin çok az veya çok fazla olması durumu motivasyonu olumsuz etkiler, bir yazı yazacaksınız, mutlaka bugün yazacağım demek kendinizi sıkışmış hissetmenize yol açabilir, diğer yandan bu ay herhangi bir zaman yazarım demek de istenilen motivasyonu sağlamayabilir.

Bugün hedeflerinizi düşünmenizi istiyorum; kısa vadeli hedefleriniz ulaşılabilirlik ve motivasyon açısından ne durumda bir değerlendirin, belki hedefi değiştirerek ya da hedef için belirlediğiniz süreyi değiştirerek motivasyonu artırabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar