HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN

HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN

15 yıl kurumsal iş hayatının içinde bulundum; yaptığım koçluk çalışmalarının da önemli bir kısmı iş hayatı ile ilgili. Bu alanda öğrendiklerimizi özel hayatımızda da uygulamak bazı konularda istediğimiz sonuçları almamızı kolaylaştırabilir. Konu ne olursa olsun bir hedef belirlemek çoğu zaman iyidir.

Nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız oraya zor ulaşırsınız. Önce hedefi belirleyip sonra bir plan oluşturmak önemlidir. Öyle bir hedef belirleyin ki bir yandan sizi heyecanlandırsın diğer yandan da yapılabilir olsun sizin için.

Hadi gelin bugün sizin için önemli olan bir konuda bir yıllık bir hedef belirleyin, bir yıl sizin için motivasyonunuz açısından çok uzun bir süre ise üç ay veya altı aylık bir hedef de olabilir.

Sonra da bazı soruların cevapları üzerinde düşünmenizi ve notlar almanızı istiyorum. Bu hedefinize ulaşmanın en büyük getirisi neler olacak, örneğin kendinizi başarılı mı hissedeceksiniz, maddi açıdan mı rahatlayacaksınız, kendinize olan güveniniz mi artacak?

Bu hedefe ulaşmanın maliyeti ya da bedeli nedir, sizin için önemli olan şeylerden fedakarlık yapmanız mı gerekecek? Çoğu zaman böyle olabilir, bu bedeli ödemeye hazır mısınız?

Bu hedefe ulaşmamanın maliyeti ya da bedeli nedir, olmazsa ne olur? Bu soruya vereceğiniz cevap hedeflediğiniz şeyi ne kadar çok istediğinizi gösterir aynı zamanda. İstemek ve başlamak başarmanın yarısıdır. Hedefinizi gerçekleştirmek için atacağınız ilk adım ne olacak?

Nasıl diye soranlar için ise ayrı bir yazı kaleme aldım, onu da yarın yayınlayacağım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş