HEDEFİNİZE HELİKOPTERLE Mİ GİTMEK İSTERSİNİZ YOKSA YÜRÜYEREK Mİ?

HEDEFİNİZE HELİKOPTERLE Mİ GİTMEK İSTERSİNİZ YOKSA YÜRÜYEREK Mİ?

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım ile sohbet ederken gündeme geldi bu konu, ben de kısa bir yazı yazarak sizlerle paylaşmak istedim.

Diyelim ki bir tepenin zirvesinde duruyorsunuz ve ufka doğru bakıyorsunuz, ileride ama çok ileride başka bir tepenin zirvesi var, çıplak gözle zor seçiliyor belki bir dürbün olsa daha net görebileceksiniz. İstediğiniz şeyin o tepenin zirvesinde olduğunu düşünün şimdi de. İki seçeneğiniz var, ya helikopterle doğrudan oraya taşınacaksınız ya da yürüyerek gideceksiniz. Her iki ihtimalde de istediğinize ulaşacaksınız. Sadece bir tanesi beş dakika sürecek diğeri ise belki beş ay. Şimdi de her isteğiniz için bu durumun geçerli olduğunu düşünün, tüm isteklerinize helikopterle giderek hemen ulaşmak ister misiniz? Cevap vermeden önce biraz kendinize zaman tanıyın lütfen.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada buna benzer bir çizim görmüştüm, bir hedef belirlediğinizde ve oraya hiç zorlanmadan çabuk bir şekilde ulaştığınızda bu sıkıcı bir deneyim olabilir mi?

Bir de ödüllendirici deneyimler var; bir hedef belirlediğinizde izlediğiniz bazı adımlar vardır. Öncelikle bir strateji oluşturursunuz, sonra onu defalarca değiştirmek zorunda kalırsınız, eylemlere başlarsınız, yapılacak çok sayıda şey vardır, sıklıkla başarısızlık duygusunu da deneyimlersiniz, hatalarınızdan ders çıkarıp yola devam edersiniz, bazen aynı hatayı ikinci kez yapar ve kendinize kızarsınız. Mücadelenizin içinde bazen tamamen kaybolmuş hissedip yola neden çıkmış olduğunuzu bile unutabilirsiniz.

Sonra bir gün hedefinize yine yakın olduğunuzu hisseder, hedefinize kilitlenir ve bu sefer başarırsınız.

Dünyaya bir şeyler deneyimlemek ve öğrenmek için geldiğimizi düşünüyorum, helikopter gezisi bazen kulağa hoş gelse de tüm deneyimlerin bu şekilde olmasını arzu etmezdim.

Sizin seçiminiz hangisi olurdu?

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar