HEDEF ÇALIŞMASI

HEDEF ÇALIŞMASI

Öncelikle kendim için bir hedef belirliyorum. Bu hedef için bir süre saptıyorum. Bir hedef söz konusu ise sürenin belli olması çoğu zaman tercih edilir.

Uçağa bindiğinizde, uçağın nereye gittiğini bilmediğinizi düşünebiliyor musunuz? Hedef belirlemek bu yüzden önemlidir.

Hedef belirledikten yani nereye gitmek istediğimizi belirledikten sonraki aşama ise planlama aşamasıdır.

Olduğum yerden gitmek istediğim yere nasıl gideceğim? İşte bu soruya vereceğiniz cevaplar planlamadır.

Planlamanın en önemli kısımlarından bir tanesi kaynak planlamasıdır. Eğer bir bütçe ayırmanız gerekiyorsa bu bütçenin hazır hale getirilmesidir. Ayrıca hedefinizi gerçekleştirmek için yapacağınız çalışmalar belirli bir zaman ayırmanızı gerektirecektir. Bu zaman planlamasını en azından genel olarak yapmaya çalışın.

Bundan sonraki aşama ise destek alacağınız kısımları ve kişileri belirlemektir. Hedefinizi gerçekleştirmek için hangi alt başlıklarda kimlerden destek alabilirsiniz?

Bir hedef çalışmasının esas unsuru olmayıp tamamlayıcı unsuru sayılan öğeler de vardır. Bunlardan bir tanesi de fırsatlar ile risklerin belirlenmesidir.

Hedefinize giden yolda ve/veya hedefiniz gerçekleştiğinde karşılaşabileceğiniz riskler ve fırsatlar neler olabilir?

Bir diğer tamamlayıcı unsur ise belirli alt dönemlerde ölçme ve değerlendirme yapmaktır. Diyelim ki dört aylık bir hedef belirlediniz, başladıktan bir ay sonra bu konu ile ilgili olarak ne durumda olduğunuzu basit bir şekilde değerlendirin.

Eğer işler istediğiniz şekilde ilerliyorsa aslında tek yapmanız gereken yapmakta olduğunuz şeyleri yapmaya devam etmek olabilir. İstediğiniz sonuçları alamadığınızı düşünüyorsanız kalan sürede neleri farklı yapabileceğinizi düşünmeye ve bunları hayatınıza katmaya çalışın.

Hedeflerinizi gerçekleştireceğiniz güzel bir dönem olsun.

Paylaş

Önerilen Yazılar