HEDEF BELİRLEMEK VE MUTLULUK

HEDEF BELİRLEMEK VE MUTLULUK

Mutluluk ile hedef belirlemek arasında bir ilişki var. Çoğumuz kendimiz için sürekli yeni hedefler belirleriz, bu nedenle yazımda bu konuyu ele almaya karar verdim.

Bir konuda hedef belirlediğimizde bu otomatik olarak bir beklenti oluşturur, beklenti ile gerçekleşen arasındaki fark ise mutluluğumuzu ve mutsuzluğumuzu belirler.

Gerçekçi beklentiler oluşturabilmek mutluluk açısından çok önemlidir. Bir beklenti veya hedef ne çok kolay olmalı ne de çok zor olmalı. Oynamaktan keyif aldığınız oyunlar açısından da bu husus geçerlidir. Kolaylık ve zorluk açısından ortada bir yerlerde herkes kendi denge noktasını keşfetmeli diye düşünüyorum.
Hedeflerinizi bu açıdan gözden geçirmenizi rica ediyorum, çok zor hedefler belirlemeyin, gerekirse aşama aşama ilerlemeyi tercih edin.

Her insanın bir esneme payı var, belli bir süreç dahilinde %15-20 oranında belli bir yönde değişebiliriz ve bu çoğu zaman istediğimiz sonuçları almak için yeterli olur. 180 derece değişmeyi, bambaşka bir insan olmayı hedeflemeyin, böyle bir şey çoğu zaman mümkün değildir veya sizi mutlu etmeyebilir.
Esneyebileceğiniz, biraz değişmenizin sonuç almanızı mümkün kılacağı gerçekçi hedefler belirleyin. Örneğin bugüne kadar kazandığınız paranın tamamını harcayan, hiç tasarruf yapmayan hatta borçlanan bir insan olarak yaşadıysanız, 2016 yılında aylık gelirimin %40’ını tasarruf edeceğim gibi bir hedef koymayın. Ayda 100 TL tasarruf ederek başlayın.

Hedefler büyük olduğu zaman, gerçekçi olmadığı zaman istikrarlı olmak zordur, kısa süre sonra gerçekleşmeyeceği hissine kapılır ve vazgeçeriz.

Unutmayın bambaşka bir insan olmanıza gerek yok, mevcut halinizle güzel ve özelsiniz, sadece bazı konularda biraz değişmek istiyorsunuz ve bu son derece normal.

Biraz değişmeyi hedefleyin. İnsanın kendisine verdiği sözleri tutması motivasyon açısından çok önemlidir. Kendi kontrolünüzde olan alanlarda tutabileceğiniz sözler ve hedefler belirleyin.

Küçük adımlar ve küçük değişiklikler büyük değişimler yaratabilir, bunu unutmayın ve bir yerlerden başlayın.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş