HEDEF BELİRLEMEK VE HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK

HEDEF BELİRLEMEK VE HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK

Hepimizin hayatında önemli bir konudur hedef oluşturmak ve bunları gerçekleştirmeye çalışmak. Önemi de şuradan gelir; hedefler gerçekleşince bir tür zafer elde etmiş hissi yaşarız ve bu özgüvenimizi yükseltir, kendimizle olan ilişkimizi yoluna koyar ve geleceğe daha umutlu bakmamız sağlar.

Hedef konusunu teknik olarak kısa vadeli hedefler ve orta vadeli hedefler olarak ikiye ayırabiliriz. Hazır yılbaşına kısa bir süre kalmışken hedef çalışmasını şu şekilde yapabiliriz: yılbaşına kadar olan hedefleriniz kısa vadeli hedefleriniz olsun, yılbaşından daha sonraki bir tarihte gerçekleşebileceğini düşündükleriniz ise uzun vadeli hedeflerinizi oluştursun.

Hedef oluşturma aşamasından başlayacak olursak burada en kilit unsur kişinin kendisini yakından tanıması ve hayattan ne istediğini biliyor olmasıdır, buna kısaca farkındalık da diyebiliriz. Diğer yandan bunun belli ölçülerde olması yeterlidir, hedef oluşturmak için Bilge olmayı bekleyecek değiliz sonuçta.

Daha sonra oluşturulan hedeflerin bazı açılardan incelenmesini önerebilirim. Her şeyden önce belirlediğiniz hedef ne kadar ulaşılabilir veya yapılabilir, burada gerçekçi olmanızı öneririm. Ayrıca hedefin büyük ölçüde sizin elinizde olması ve sizin yapacaklarınıza bağlı olması önemlidir, bu şekilde hedefiniz üzerinde kontrolünüz de olur büyük ölçüde.

Sık yapılan bir hata ise hedef için belirlenen sürenin yeterli olmamasıdır, geçmiş deneyimlerinizden de yararlanarak makul süreler belirlemeye çalışın, süresi olmayan bir hedef düşünülemez ama süresi yanlış belirlenen bir hedef de kişiyi motivasyon anlamında zorlar.

Ayrıca bazı hedeflerin gerçekleşmesi için maddi kaynaklar gereklidir, bu sürecin de iyi planlanması ve yönetilmesi önem arz eder.

Son olarak da hedefinizi belli aralıklarla gözden geçirip ne durumda olduğunuza bakın, bu hedefin gerçekleşmesi için önemlidir. İstediğiniz hızda ilerlemiyor iseniz esnek davranabilmek, gerekirse plan değişikliği yapmak veya farklı eylemleri de devreye almak gerekebilir.

Hedefsiz kalmamaya çalışın, özellikle içinde olduğumuz salgın günlerinde zihin sağlığımızı korumak açısından bazı hedeflerinizin olması ve onlar için emek veriyor olmak sizi güzel anlamda meşgul edecektir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar