HAYATTAN KEYİF ALMAK

HAYATTAN KEYİF ALMAK

Hayattan ne ölçüde keyif alıyoruz? Hayattan keyif almak güzel bir yaşamın olmazsa olmaz şartı bence. Bunun tam tersi hayatı bir endişeler yumağı içinde geçirmek ve bunun neticesinde keyif almadan yaşamak.

En önemli konulardan birisi olumsuz düşünmektir. Geçenlerde sosyal medyada bir yazıda okudum, maalesef yazarın ismini hatırlayamadığım için sizinle paylaşamıyorum, ilginç bir tespit vardı. Eskiden, çok eskiden filozoflar, felsefeciler vardı, bu insanların işi düşünmekti, düşünerek bazı sonuçlara, varsayımlara ulaşmaya çalışıyorlardı. Diğer insanlar ise fazla düşünmeden hayatlarını yaşıyor ve olabildiğince keyif almaya çalışıyorlardı. Şimdi ise öyle mi herkes sürekli düşünüyor ve bu konuda dengeler kaçmış durumda. Sorun belki de çok düşünmek değil, bir de olumsuz düşünüyoruz, yoksa güzel şeyler düşünüp güzel hayaller üretecek olsak mutlaka yararı olur. Bu nedenle diyorum ki ağırlıklı olarak olumsuz şeyler düşünüyorsanız daha az düşünmeye çalışın.

Düşüncenin karşıtı nedir, bazen düşünmemektir, bazen de eyleme geçmektir. Geçenlerde yaşça benden büyük bir ağabeyim ile sohbet ediyorduk, içinde olduğu bir durumdan nasıl çıktığını sorduğumda bana şunu söyledi, düşüncelerim ile kendime azap çektirmeyi bırakıp eyleme geçtim ve eyleme geçmemle birlikte düşüncelerim de olumluya doğru kaydı.

Özellikle size endişe veren konularda eyleme geçin lütfen, eylem sonuçlara götürür, sonuçlara giden yol keyiflidir.

Evet, hayattan keyif almak dedik, bunun diğer bir boyutu ise şüphesiz küçük şeyleri dert etmemek. Zaman zaman benim de düştüğüm bir tuzak bu, kendimi geliştiriyorum bu konuda. Bir gün yaşlandığımda ve geriye dönüp baktığımda değiştirmek isteyeceğim şeylerden birisi bu olurdu herhalde, küçük şeyleri dert etmek gerçekten inanılmaz bir zaman kaybıdır. Hayattan keyif almayı büyük ölçüde engeller.

Huzurlu olmak gerekir hayattan keyif almak için. Ayrıca yaşamın kendisine karşı bir tutku geliştirmek gerekir, sizi heyecanlandıran bir şeylerin olması gerekir. Nedir hayatınızda sizi heyecanlandıran şeyler? Bu konularda bir şeyler yapmak keyif almak için önemlidir.

Bunların dışında hayattan keyif almak için daha çok sevebilirsiniz, daha çok yardım edebilirsiniz ve gülebilirsiniz, gülmek çok basit ama bir o kadar etkili bir yöntem keyif almak için. Ve ailemizle, dostlarımızla zaman geçirmek, sevdiğimiz insanlara zaman ayırmak. Kendimiz için bir şeyler yapmak, belki bir şeyler üretmek, belki bir şeyler yazmak. Herkesin yolculuğu farklı olacaktır, ben aklıma gelenleri bir demet olarak sundum. Hayattan keyif alacağınız güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmeleri için kayıtlar başlamıştır, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

 

Paylaş