HAYATTAN GÜZEL ŞEYLER BEKLE

HAYATTAN GÜZEL ŞEYLER BEKLE

Cuma akşamı yayınlamış olduğum Yarına Not; “Beklentilerin geleceğini belirler, güzel şeyler bekle” şeklinde idi. Bugün kısa bir yazı kapsamında bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim sizinle.

İstediğim şeyler neden olmuyor diye düşünenlere sorduğum sorulardan birisi şudur, “istediğin şeyin gerçekleşmesini bekliyor musun?”. İstemek çok güzeldir ve yararlıdır, bol bol güzel şeyler isteyin. Diğer yandan; istemek ve emek vermek tek başına yeterli olmayabilir, olacağını beklemek gerekir.

Peki aradaki fark nedir; istemek daha zayıf bir enerjidir, beklemek daha yüksek bir enerjidir ve belirleyicidir. Örneğin iş yerimde yükselmeyi istiyorum ama açıkçası beklemiyorum dediğinizde daha belirleyici olan istek değil beklentidir. Aşık olmayı istiyorum ama böyle bir gelişme olması çok sürpriz olur dediğinizde beklentiniz yeterli değildir.

İstemek ile beklemek arasındaki en temel fark, beklentiye isteğin dışında bir inancın eşlik etmesidir. İstekler ile kıyaslandığında inançlar ve dolayısıyla beklentiler çok daha güçlüdür.

Kısa bir slogan yaratacak olursak, olacağına inanarak istemek gerekir. Olacağına inanmadan istemek belki çok kısa bir süre için kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ama isteğinizin gerçekleşmesini sağlamayabilir.

İnanç çok önemli demiştik, inanç varsa sabır da vardır, sabırsızlık ve inançlı olmak bir arada yer alamaz. Dolayısı ile olacağına inanarak istemek, aynı zamanda biraz sabırlı olabilmek becerisini de içerir.

İsteklerden, beklentilerden ve inançlardan bahsettik bugün ama eylem adımlarının önemsiz olduğu gibi bir anlam çıkmasın lütfen. Olacağına inanarak yapacağımız eylemler bizi er ya da geç hedefimize ulaştıracaktır.

Bugün yapmanızı istediğim bir egzersiz var, neler istediğinizi yazın, sonra da bu isteğinizin gerçekleşmesi hakkında ne düşündüğünüzü, diğer bir deyişle ne beklediğinizi, neye inandığınızı yazın, bakalım inançlarınız hakkında neler farkedeceksiniz?

Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler ve çalışmalar ilk kitabım olan Hayatını Seç’te yer almaktadır, okumanızı tavsiye edebilirim.

Güzel beklentilerle oluşturacağınız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Aralık ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş