HAYATTAKİ ÖNCELİKLERİNİZ NELER?


Kendinizin daha iyi bir versiyonunu yaratacak olsanız nasıl özellikler ilave ederdiniz? Örnek olsun diye söylüyorum, daha cesur ve daha disiplinli olmanız halinde istediğiniz kişiye dönüşmüş olabilirsiniz.

Bunun bir yöntemi var, önce yöntemi sizinle paylaşacağım, daha sonra bir konu üzerinden örnek yapacağız.

Ulaşmak istediğiniz, kendinize katmak istediğiniz özelliğin alt bileşenlerini belirleyin ve onlara odaklanarak bütünü yaratın. Bütün, parçaların arkasından gelen doğal bir sonuç olsun.

Basit bir örnek vereyim konuyu biraz daha anlaşılır kılabilmek için. Sevdiğiniz işi yapar ve başarılı olursanız para kazanmak ve tanınmışlık arkasından otomatik olarak gelir. Bunun gibi düşünebilirsiniz.

İnsan olarak bir ortak özelliğimiz var, hedef çok uzak gözükürse bunu gerçekleştirmek için harekete geçemiyoruz. İlave etmek istediğiniz özelliği doğrudan bünyenize katmak istediğinizde genellikle bu durumla karşılaşıyorsunuz. Örneğin cesur olmadığınızı düşünüyorsunuz ve cesur olmak istiyorsunuz, hedef çok uzak ve ulaşılmaz gelebilir.

Konuyu anlatmak için seçtiğim örnek disiplinli olmak.

Diyete başladım, iş yerinde stresli bir dönem geçirdiğim için devamını getiremedim. Haftada 2 gün pilates kursuna yazıldım, 2. Hafta evde oturup TV izlemek daha cazip gelmeye başladı ve bıraktım. Daha disiplinli olmayı çok istiyorum.

Yukarıdaki durumlar hepimiz için çok tanıdık. Çoğu zaman parçası olmayı seçtiğimiz hikayeler.

Peki bir insan nasıl daha disiplinli olabilir, bu öğrenilebilir mi? Bence evet, nasıl olabileceğini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Disiplin bir sonuçtur, bir şeyi modellemek istiyorsak onu parçalarına ayırmalıyız. O parçaları doğru tespit edip parçaları uygulayabilirsek disiplin kendiliğinden gelir.

Konunun bir boyutu kesinlikle hayır diyebilmek ile ilgili. Hem diğer insanlara hem de kendimize bazen gerektiğinde hayır diyebilmeliyiz.

Hayır diyemeyen insanların genellikle onaylanma, sevilme ihtiyaçlarının yüksek olduğu, dış referanslı oldukları ve hatta özgüvenlerinin düşük olduğu söylenebilir, bunlar kısmen doğru da olabilir.

Bunların hepsinin ötesinde hayır diyemeyen kişilerin önceliklerini iyi belirleyemediklerini söyleyebilirim.

Disiplinin bir parçası kesinlikle önceliklerimizi belirlemektir. Şimdi lütfen kendinize sorun : Hayattaki önceliklerim neler?

Cevaplar bazen doğrudan gelir bazen ikinci bir soru sormak veya biraz hayal kurmak iyi gelebilir. Yaşamınızın sonuna yaklaştığınızda ve geriye dönüp baktığınızda neleri daha fazla yapmış olmayı dileyeceksiniz, buradan hareketle önceliklerinizi tespit edebilirsiniz.

Alice Harikalar Diyarı’nda güzel bir diyalog vardır.

Bu yol nereye gidiyor?

Sen nereye gitmek istiyorsun?

Fark etmez.

O zaman yolun nereye gittiğinin bir önemi yok.

Disiplini oluşturan diğer bir parça ise belirlediğiniz önceliklere göre hayatınızı yapılandırmaktır. Nasıl ki çocuk sahibi olan çiftlerin hayatları çocuk ekseninde yeniden şekillenirse sizde bir süre için hayatınızı önceliklerinize göre şekillendireceksiniz. Hayatınızda spora, egzersize ve sağlıklı beslenmeye daha fazla yer vermek istiyorsanız en azından bir dönem boyunca uykunuza dikkat edeceksiniz, erken yatıp erken kalkacaksınız, alkol alıyorsanız azaltacaksınız, arkadaşlarınızla her programa katılamayabilirsiniz, vb.

Kendinize şu soruyu sorun, “şu konuda daha disiplinli davranır ve isteğim doğrultusunda harekete geçersem hayatımın hangi alanları ve kimler bundan etkilenecek?”.

Disiplin konusunda 3. Parça ise eyleme geçmek ve sürdürmek. Bu da daha çok heyecan duymak ile ilgili. Bir şeyi neden yapmak istediğinize dair en az 10-12 madde bulun, listeleyin ve zaman zaman tekrar okuyun. Kendinizi isteğiniz gerçekleşmiş olarak hayal edin ve zaman zaman bu senaryoyu zihninizde oynatın, değişiklikler yapabilirsiniz.

Önceliklerini belirleyen, hayatını buna göre düzenleyen ve eyleme geçip kararlılıkla yolda kalan kişi disiplinlidir. Parçalara ayırınca daha kolay olmalı.

Belli bir konuda disiplinsiz davrandığınızı düşünüyorsanız

a)      Bu konu öncelikleriniz arasında olmayabilir.

b)      Öncelikleriniz arasındadır ama hayatınızı buna göre dizayn etmemişsinizdir.

c)      Öncelikleriniz arasında ve koşullar uygundur ancak harekete geçmiyor veya devamını getiremiyor iseniz bu konuyu yeterince arzu etmiyor olabilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra yaşamdaki önceliklerinizi düşünmenizi ve yazmanızı çok isterim. Bu şekilde en azından önceliğiniz olan konularda daha disiplinli davranacağınızı düşünüyorum.

Yazımı Goethe’nin meşhur bir sözü ile bitirmek istiyorum “ en önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalıdır.”.

Sevgi ve esenlikle kalın.

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.