HAYATTAKİ ÖNCELİKLERİM NELER?


Mutlulukla Değişim Programı kapsamında yaptığım koçluklarda öncelikleri doğru belirlemenin ve buna bağlı olarak disiplinli olmanın önemini bir kez daha anladım. Bu nedenle bugünkü yazımı bu konuya ayırdım. Yapmak istediğiniz şey her ne ise disiplinli olabilmek işinizi en az %50 kolaylaştıracaktır.

“Diyete başladım, iş yerinde stresli bir dönem geçirdiğim için devamını getiremedim. Haftada 2 gün pilates kursuna yazıldım, ikinci hafta evde oturup TV izlemek daha cazip gelmeye başladı ve bıraktım. Daha disiplinli olmayı çok istiyorum.”

Yukarıdaki durumlar hepimiz için çok tanıdık. Çoğu zaman parçası olmayı seçtiğimiz hikayeler.

Peki bir insan nasıl daha disiplinli olabilir, bu öğrenilebilir mi? Bence evet, nasıl olabileceğini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Disiplin bir sonuçtur, bir şeyi modellemek istiyorsak onu parçalarına ayırarak başlamalıyız. O parçaları doğru tespit edip parçaları uygulayabilirsek disiplin kendiliğinden gelir.

Disiplinin bence en önemli parçası önceliklerimizi belirlemektir. Şimdi lütfen kendinize sorun ve cevapları yazın: Hayattaki önceliklerim neler?

Cevaplar bazen doğrudan gelir bazen ikinci bir soru sormak veya biraz hayal kurmak iyi gelebilir. Yaşamınızın sonuna yaklaştığınızda ve geriye dönüp baktığınızda neleri daha fazla yapmış olmayı dileyeceksiniz, buradan hareketle önceliklerinizi tespit edebilirsiniz.

Güzel bir bahar gününde evinizin bahçesindeki erik ağacının altında oturuyorsunuz, ağaç çiçek açmış, ayaklarınız çıplak olarak çimenlerde, elinizde bir kitap var.

Torunlarınız bahçede oynuyor, uzaktan sesleri geliyor, kediniz ayaklarınızın dibinde.

Kitap sizin hayatınızı anlatıyor, sizin izninizle bir yazar sizle yaptığı ve kaydettiği söyleşileri kitap yapmış. Kitabın ismi “Çok Geç Olmadan”.

Kitabın arka kapağında çok geç olmadan fark ettiğiniz, hayatınızda uyguladığınız ve insanlarla paylaşmak istediğiniz şey her ne ise ona dair bir paragraflık kısa bir yazı var.

Bu yazıda ne yazmasını istersiniz? İşte hayattaki öncelikleriniz bunlardır.

Disiplini oluşturan diğer bir parça ise belirlediğiniz önceliklere göre hayatınızı yapılandırmaktır. Nasıl ki çocuk sahibi olan çiftlerin hayatları çocuk ekseninde yeniden şekillenirse sizde bir süre için hayatınızı önceliklerinize göre şekillendireceksiniz.

Hayatınızda spora, egzersize ve sağlıklı beslenmeye daha fazla yer vermek istiyorsanız en azından bir dönem boyunca uykunuza dikkat edeceksiniz, erken yatıp erken kalkacaksınız, alkol alıyorsanız azaltacaksınız, arkadaşlarınızla her programa katılamayabilirsiniz, vb.

Kendinize şu soruyu sorun, “şu konuda daha disiplinli davranır ve isteğim doğrultusunda harekete geçersem hayatımın hangi alanları ve kimler bundan etkilenecek?”.

Disiplin konusunda üçüncü parça ise eyleme geçmek ve sürdürmek. Bu da daha çok heyecan duymak ile ilgili. Bir şeyi neden yapmak istediğinize dair en az 10-12 madde bulun, listeleyin ve zaman zaman tekrar okuyun. Kendinizi isteğiniz gerçekleşmiş olarak hayal edin ve zaman zaman bu senaryoyu zihninizde oynatın, değişiklikler yapabilirsiniz.

Önceliklerini belirleyen, hayatını buna göre düzenleyen ve eyleme geçip kararlılıkla yolda kalan kişi disiplinlidir. Parçalara ayırınca daha kolay olmalı.

Belli bir konuda disiplinsiz davrandığınızı düşünüyorsanız

a)      Bu konu öncelikleriniz arasında olmayabilir.

b)      Öncelikleriniz arasındadır ama hayatınızı buna göre dizayn etmemişsinizdir.

c)      Öncelikleriniz arasında ve koşullar uygundur ancak harekete geçmiyor veya devamını getiremiyor iseniz bu konuyu yeterince arzu etmiyor olabilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra yaşamdaki önceliklerinizi düşünmenizi ve yazmanızı çok isterim. Bu şekilde en azından önceliğiniz olan konularda daha disiplinli davranacağınızı düşünüyorum.

Yazımı Goethe’nin meşhur bir sözü ile bitirmek istiyorum “ en önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalıdır.”.

Sevgi ve esenlikle kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.