HAYATTAKİ ÖNCELİKLERİ İYİ BELİRLEMEK


Eğer sağlığınız iyi ise, geçiminizi temin edecek kadar paranız varsa hayatta en önemli şey zamanı iyi kullanabilmek belki de. En değerli olan ve yerine yerleştirilmesi mümkün olmayan bir şeyden bahsediyoruz.

Zamanı iyi kullanabilmek için hayattaki öncelikleri iyi belirleyebilmek ve yönetebilmek gerekiyor kuşkusuz. Bunun için de nasıl bir hayat yaşamak istediğimizi gözümüzde canlandırmamız ve hatta daha iyisi yazmamız önem arz ediyor.

Yıllar önce bir eğitimde aktarımcı bana şunu söylemişti: Nasıl bir hayat yaşamak istediğini düşün ve yaz, hayatının diğer unsurlarını buna işin de dahil, bu hayata göre şekillendir.

Hayatın “gerçekleri” olduğunu kabul ediyorum, diğer yandan tam istediğimiz gibi bir hayatı yaşamıyor oluşumuz sadece hayatın gerçekleri ile açıklanamayacak kadar önemli bir konu.

Sizden yapmanızı istediğim iki şey var, bir tanesi bugün kısaca zaman ayırıp (en azından buna zaman ayıralım) hayattaki önceliklerinizi düşünmeniz, ikincisi ise mevcut zamanınızı ne şekilde harcadığınızı saptamanız.

Eğer önceliklerinize uygun şekilde vakit geçiriyorsanız ve öncelikleriniz sizi mutlu eden şeyleri de içeriyorsa tebrikler, zamanı iyi değerlendiriyorsunuz. Aksi bir durum söz konusu ise bazı değişiklikler yapmayı seçebilirsiniz.

Bunlar nasıl değişiklikler olabilir? Yapmak istediğim benim için önemli olan şeylere zaman ayırabilmek için daha az uyuyabilir, bazı şeyleri aynı anda yaparak zaman tasarruf edebilir ya da bazı işleri durdurabilir veya devredebilirim.

Sosyal medyada daha az zaman geçirebilir, daha az TV izleyebilir ve artan zamanı daha farklı şeyler yapmak için kullanabilirim.

Zaman çok değerli, zamanımızı nasıl geçirdiğimiz hayatımızın kalitesini de belirliyor.

Hepinize önceliklerinizi iyi belirleyeceğiniz ve onlara uygun şekilde mutlu zaman geçireceğiniz güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.