HAYATTA ÖNEMLİ OLAN

HAYATTA ÖNEMLİ OLAN

HAYATTA ÖNEMLİ OLAN

Hayatta önemli olan hayatımızın sorumluluğunu elimize almamız ve gittiğimiz yönü belli ölçülerde tayin etmemizdir. Kendi hayatımızdan ve kendi mutluluğumuzdan biz sorumluyuz, bir başkası değil. Bu hafta çok güzel bir kitap okudum, benim gibi günlük yazılar yazan Mark Manson’un Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı isimli kitabı, sizlere de gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

Kitabın ana fikri benim de sıklıkla dile getirdiğim gibi hayatımızın sorumluluğunu elimize almak ile ilgili, bugün bu konuda kendi düşüncelerim ile kitapta anlatılanları birleştirip kısa bir yazı yazdım, umarım keyifle okursunuz.

Yaşamınızda her ne olursa olsun bunun sorumlusu sizsiniz, sorumlusu olmak ile suçlusu olmak birbirinden farklı şeyler ama lütfen bunları karıştırmayalım, ayrı bir yazıda da ondan bahsederiz.

Bu sorumluluk niye önemli, çünkü bu sorumluluğu almadığım zaman işler istediğim gibi gitmediğinde kolaylıkla çevremi suçlamaya başlayabilirim, kurban rolü oynayabilirim, oysa ki sorumluluğu aldığımda durumu düzeltmek için bir şeyler yapabileceğimi de kabul etmiş oluyorum.

Bizler dışsal etkilerden bağımsız olarak yaşamımızda meydana gelen olaylardan belli ölçülerde sorumluyuz, çekim yasasından bahsetmiyorum. Başımıza gelen şeyleri kontrol edemeyiz belki, diğer yandan pek çok olayda nasıl tepki vereceğimizi biz seçiyoruz. Olayı nasıl yorumladığımız nasıl davranacağımızı da belirliyor.

Dolayısı ile bu yorumlama kısmı çok önemli. Eğer ruh halim iyi iken bir olaya verdiğim tepki ile ruh halim kötü iken aynı olaya verdiğim tepki çok farklı ise o zaman benim ruh halimin sorumluğu kimde?

Manson’un güzel bir sözü var kitapta geçen, büyük sorumluluklar büyük güç getirir diyor, dolayısı ile hayatının sorumluluğunu alan kişi aynı zamanda büyük bir güce de sahip oluyor. Kimilerimiz bu güçten korktukları için bu sorumluluğu almak istemiyor da olabilirler.

Bu gücü kabul etmek hayatımızda yapmak istediğimiz değişimleri gerçekleştirmek için atacağımız en önemli adım olacaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar