HAYATTA EN ÖNEMLİ ŞEY DENGE

HAYATTA EN ÖNEMLİ ŞEY DENGE

Gerek danışanlarımla yaptığımız koçluk çalışmalarında gerekse kendi hayatımı yönetirken dengeye hep özel bir önem veririm; dengeye yaklaştıkça mutluluğa yaklaştığımızı düşünürüm çoğu zaman. Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk; bana iş arkadaşı ile yaşadığı bir sorundan bahsetti. Sadece iş yerinde görüştüğü birisi değil, dışarıda da devam eden bir dostlukları var, işyerinde yaşadıkları tartışma biraz büyümüş ve bana sorduğu soru şu idi, sence bundan sonra hiç suratına bakmayayım mı yoksa hiçbir şey olmamışçasına eskisi gibi dost kalmaya devam mı edeyim? Ben de arkadaşıma bakıp dedim ki, ikisi de değilJ.

Sonra da açıklamaya başladım; neden hep iki uçtan birisini seçmek zorundayız? Bu siyah beyaz veya sıfır bir yaklaşımının hayatımızdaki pek çok yaklaşım sorununun temeli olabileceğini düşünüyorum aslında. Pek çok durumda ortalarda bir yerde bir denge noktası var ve onu arayıp bulmak yapabileceğimiz en iyi şeydir. Denge için esnek olabilmek de gerekir çoğu zaman.

İş hayatı için de böyle düşünüyorum; saat tam altı olduğunda elimizde yapılması gereken önemli işler olmasına rağmen işten çıkmak da doğru bir yaklaşım olmayabilir, işleri bitireceğiz diye her gece sabahlara kadar çalışmak da. İstisna yönetimi diye bir şey var, kolay bir olgu değil, ama istisnaları yönetemeyeceğimizi düşünüp her şeyi kurallara bağlamak ve bu kuralları esnetmemek bizi dengeden uzaklaştırıyor.

Bugün düşünmenizi istediğim konu bu; karar almak istediğiniz bir konuyu düşünün ve bu konuda dengeli bir yaklaşımın ne olabileceğini sorgulayın. Emin olun farklı seçeneklerle karşılaşacaksınız.

Hayatı siyah beyaz olarak görmeye alışınca farklı seçenekleri de gözden kaçırabiliyoruz; yapayım mı yapmayayım mı sorusunun cevabı bazen yapın bazen yapmayın olabilir. Her durumda her şart altında aynı kararları veremeyiz.

Dengede kalın, sevgi ile kalın.

Paylaş