HAYATTA EN ÖNEMLİ 3 SORU

HAYATTA EN ÖNEMLİ 3 SORU

Geçtiğimiz günlerde küçük kızım Ada’nın ödevlerine yardım ediyordum; bir ödev vardı, aile üyelerinizden 3 kişiye aşağıdaki 3 soruyu sorun ve cevapları üzerine düşünerek kısa bir yazı yazın şeklinde idi. Ben de buradan hareketle bugünkü yazımı kaleme aldım, umarım keyifle okur, sorularınızı yöneltirsiniz.

Ben hep soru varsa cevap da vardır ve önemli olan insanın kendisine doğru soruları yöneltmesidir şeklinde düşünürüm. Bu yüzden bugünkü çalışmamıza sorularımızı tespit ederek başlayalım. Hayatımda önemli bir değişim yaratacak sorular hangileri olabilir?

Bu arada sizlere açık uçlu soru ve kapalı uçlu soru kavramını anlatmalıyım; kapalı uçlu sorular cevabı evet veya hayır olan ya da sadece iki seçenek arasında karar vermemizi isteyen sorulardır. Açık uçlu sorular ise çok sayıda farklı cevabı ya da cevap seçeneği olan sorulardır. Örneğin bu yaz tatile çıkacak mısın kapalı uçlu bir sorudur, bu yaz nasıl bir tatil yapmak seni mutlu eder açık uçlu bir sorudur.

Kendinizle ilgili bulacağınız soruların açık uçlu sorular olmasını tercih edin lütfen. Soru adedi de en az 3 olsun mümkünse. Daha sonra bu soruları ailemizden, dostlarımızdan, yakın çevremizden 3 kişiye yönelterek bizim için cevaplamalarını isteyelim bizim hayatımızı düşünerek, kendimiz de yanıtlayalım, bakalım ortaya nasıl bir resim çıkacak.

Örnek olsun diye bazı soru örneklerini ben sizinle paylaşayım. Hayatımda hangi konuda bir değişiklik yaparsam bu beni çok mutlu eder? (örnek cevaplar; işini değiştir, yaşadığın kenti değiştir, spora başla, arkadaşlarına daha fazla zaman ayır, yeni bir hobi edin)

Sence benim en iyi olduğum konular hangileri? (dinlemek, yazı yazmak, tutkulu olman, çalışkan olman, geniş bir çevren olması)

Neleri daha fazla ve neleri daha az yapmalıyım sence? (daha fazla gülmelisin ve daha sağlıklı beslenmelisin, daha az sosyal medya kullanmalısın)

Soruları ve örnekleri artırmak mümkün. Benim aklıma soru gelmiyor demeyin lütfen, gerekirse bu konuda kendinizi biraz zorlayın.

Soruları bulduktan sonra önce kendiniz cevaplayın, sonra da ailenizden veya yakın dostlarınızdan 3 kişiden sizin için cevaplamalarını isteyin, kendileri için değil sizin hayatınızı düşünerek sizi tanıdıkları kadarıyla cevap verecekler.

Arkadaş grupları olarak bir araya geldiğinizde bunu keyifli bir oyun haline getirebilir ve kendi aranızda bu şekilde oynayabilirsiniz ayrıca.

Soru varsa cevap da vardır.

Sevgi ile kalın.

Not : Mutlulukla Değişim Programı İlkbahar dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş