HAYATTA DENGEYİ SAĞLAMAK

HAYATTA DENGEYİ SAĞLAMAK

Pek çok konu hakkında çalışmalar yapıyoruz, pek çok konu hakkında yazılar yazıyorum. Peki, bunların içinde en önemlisi hangisi derseniz oyumu dengeden yana kullanırım.

Dengeden uzaklaştıkça mutsuzlaşıyor insan, dengeye yaklaştıkça mutluluk artıyor. Bu nedenle gerek kendi hayatımı yaşarken gerekse çalışmalarımda dengeye özel bir önem veriyorum.

Denge dediğimizde konunun iki boyutu var; dışsal denge ve içsel denge, bu arada bu tanımlamaları ben yaptım, isim çok önemli olmayabilir.

Dışsal denge dediğimde; kişinin genel yaşam alanları itibarıyla zamanını, enerjisini, dikkatini hangi alanlara harcadığından bahsediyorum.

Hayatımızın kalitesini zamanı ne şekilde yönettiğimiz belirliyor. Her gece banka hesabımıza karşılıksız olarak yatan 24 saat veya 1.440 dakika ile neler yapıyoruz, neler yapabiliriz?

Zaman yönetimi önemli bir denge konusudur; hem uyku gibi fiziksel ihtiyaçlar karşılanacak, hem işe gidilecek para kazanılacak hem de kendimize ve sevdiklerimize ayrıca sevdiğimiz şeylere zaman ayıracağız, bu ancak dengeyi bulmak ve yönetmek ile mümkündür.

Hayatınızın herhangi bir alanında dengeyi kaçırdığınızı düşünüyor musunuz, daha fazla zaman ayırmanız gereken bir alan var mı, dengeyi yeniden sağlamak için neler yapılabilir?

Önceliklerinizi belirleyin ancak önceliklerinizin değişebileceğini de unutmayın. Denge kavramı sabit değil hareketli bir denge kavramından bahsediyoruz.

İçsel denge konusunu da Bilge’den dinleyelim. Bakalım bir Bilge ne düşünüyor denge konusunda: “Denge; kısaca düşündüğün, söylediğin ve yaptığın şeylerin uyum içinde olması. Çok basit ama bir yandan da çok zordur. Diğerleri ne der, ne düşünür endişesi. Gerçek özgürlük; kendin olabilmek konusunda dengede olmaktır.

Günlük hayatta pek çok insanla ve olayla karşılaşıyorsun, kalbin evet derken ağzından hayır çıkıyorsa, ağzından evet çıkarken kalbin hayır diyorsa dengede değilsin.

Tek yapman gereken; düşünce, söz ve eylemi uyumlamak, bedeli ne olursa olsun, çünkü özgürlüğün bedeli olmaz.”

İnsan mükemmel bir sistemdir. Sistemin dengede olduğu durum gerek mutluluğun gerekse başarı ihtimalinin en yüksek olduğu durumdur. Peki sizin dengeye gelmek için neleri yapmaya ihtiyacınız var?

Dengeye yaklaşacağınız mutlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Aralık ayı kayıtları başlamıştır, Kasım ayındaki ücretsiz ön görüşmelerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş