HAYATTA BAŞARILI VE MUTLU OLMAK

deniz resimleri

Bugün, mezun olduğum Avusturya Lisesi’nin kariyer günlerine konuşmacı olarak davetliyim, lise öğrencilerine hitaben kısa bir konuşma yapacağım, konulardan bir tanesi de “hayatta başarılı ve mutlu olmak, kendini gerçekleştirmek”. Sizler orada olmayacağınız için bu önemli konudaki görüşlerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

Hayat bir yarış değil, herkesin kulvarı farklı, bu nedenle başarı dediğimizde toplumun genel kabul görmüş tanımlamalarından ziyade kişiye özel açıklamalar yapmak önemlidir. Başarı tanımı, kişi farkında olmadan, onun bütün hayatını etkiler. Şartlanmalarımız nedeniyle sürekli başarılı olmak ve kendimizi kanıtlamak peşinde koşar dururuz, bu sırada hayatı ve hayattan keyif almayı da rahatlıkla gözden kaçırabiliriz.

Kendi başarı tanımınızı yapın, kendi yaptığınız tanımları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, lütfen bunu da unutmayın. Benim başarı tanımıma gelince, her ne yapıyor olursam olayım mutlu ve huzurlu hissedebilmektir benim için başarı. Biraz daha genişletecek olursam; yaratıcılığımı kullanmaktır, imkanlarım çerçevesinde yardım etmektir, katkı sağlamaktır.

Başarı ve mutluluk arasında her zaman bir ilişki olmak zorunda değil benim görüşüme göre, başarının nasıl kişiye özel tanımları varsa mutluluk da bu şekilde kişiye özeldir. Benim görüşüme göre hayattan keyif almayı bilmek hem mutluluk hem de başarıdır. Bu konuda ayrı bir yazı kaleme almayı düşünüyorum zaten yakında.

Kendini gerçekleştirmek kısmına gelince orada biraz duralım. Bir insan önce temel ihtiyaçlarını karşılar, nedir bunlar ev, yemek, güvenlik, sağlık, eğitim ve iş, sonra sosyal ihtiyaçlar vardır, ait olmak, aile, sevgi, arkadaşlar, toplum, sanat, spor gibi. Bundan sonra sıra insanın kendisini gerçekleştirmesine gelir, buna dair pek çok tanım yapılabilir. Benim sevdiğim tanımlar, yaratıcılığımı hayata daha fazla yansıtmak, kendimi daha yakından tanımak, tutkumu keşfetmek ve peşinden gitmektir.

Kendini gerçekleştirmenin de bir üst aşaması vardır; o da katkı sağlamaktır, başka insanların hayatlarına olumlu bir şekilde dokunmaktır, bir eser bırakmaktır. Ne kadar fazla insanın hayatında olumlu katkılarımız oluyorsa tatmin seviyesi o derece artar.

Mutluluk ve başarı ileriki seviyelerde biraz da bu konularla ilgilidir. Siz kendinizi başarılı ve mutlu hissediyorsanız önemli olan budur, daha önemli hangisi derseniz mutlu olmak diye cevap veririm, çünkü en başında söylemiştim, bu bir yarış değil, kendimizi sürekli diğer insanlarla kıyaslamak zorunda değiliz.

Başka hiçbir insanın olmadığı bir gezegende yaşıyor olsaydınız başarı ne olurdu? Muhtemelen hayatta kalmak olurdu sadece. Peki ya mutluluk? Mutluluğa dair arayışlarımız ve sorularımız hep devam edecek. Gelin bu yazıyı mutluluğun güzel bir tanımı ile sonlandıralım. Mutluluk, o an sahip olduklarının farkında olarak yaşamaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Aralık ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve iletişim için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş