HAYATTA ASIL ÖNEMLİ OLAN NEDİR?


Ne yapıyorum ben? Asıl önemli olan nedir? Koşturmakla geçiyor bazen hayatımız. Bunun bir an için dışına çıksam ve bir mola alsam, kendime ne yapıyorum ben diye sorsam nasıl cevaplar geliyor. Güzel bir başlangıç olabilir.

Bu soruyu kendime sorduğumda aldığım cevap şu şekilde: Koçluk, gerek mutluluk için gerekse yapmak istediğimiz değişimler için harika bir yöntem, Ülkemin insanlarının bu imkandan yararlanması için çalışıyorum, koçluk yapıyorum, yazı yazıyorum.

6 yıl geçmiş ve yıl 2020 olmuş, gelecekte olmasını istediklerimiz neler? Özellikle iş, ilişki, kendimiz ve arkadaşlarımız gibi nispeten daha önemli konularda nasıl bir durumda olmak istiyoruz?

Kendi adıma yanıtlayacak olursam; her yıl bir kitap şeklinde en az 5-6 kitap daha yazmış olmayı çok istiyorum, içlerinden en az bir tanesinin 100.000 barajını geçmesini de dilerim. Koçluk yapmış olduğum insanlarla ilişkimizin devam etmesini ve hayatlarındaki olumlu gelişmelerden haberdar olmayı isterim. Yaptığım işlere daha büyük bir bilgi birikimi ve tecrübe ile devam ediyor olmayı arzu ederim.

Özge ile olan ilişkimizde birbirimize zaman ayırmaya devam etmemizi isterim, kızların okullarında başarılı ve mutlu olduklarını görmek isterim, yeni insanlarla tanışmış olmak, ayrıca mevcut arkadaşlarımla araya güzel anılar sıkıştırmış olmak isterim.

6 yılda yeni bir şeyler öğrenecek olsak neleri seçeriz?

Çok uzun bir süre, sanırım pek çok şey öğrenebilirim. Yeni bir yabancı dil olabilir, bir spor dalı olabilir, belki bir enstrüman çalmak, bu konu üzerinde çalışıp biraz netleşmeye ihtiyacım var.

İyi ki hayatımda var dediğimiz şeyler neler, değişmesin aynı kalsın dediklerimiz, 6 yıl sonra da hayatımızda olsun diye düşündüklerimiz?

Benim için tamamı insanlardan oluşuyor bu gruptakilerin, eşim, çocuklarım, annem, kız kardeşim, diğer akrabalarım, dostlarım, arkadaşlarım. İnsanlar kalsın, diğer şeyler bir şekilde halledilir derim ben hep.

Hayatımızda gereksiz olan neler var, bir bahar temizliği yapacak olsak nelerden kurtulmak isteriz?

Sosyal medyaya gereğinden fazla zaman ayırmak konusu var benim için, üzerinde çalışıyorum.

6 yıl içinde konfor alanımızı terk edip yapmak istediğimiz değişiklikler konusunda nasıl motive olacağız?

Ben genelde harekete geçmeden önce çok kısa bir risk – ödül kıyaslaması yaparım, size de tavsiye ederim. İstediğim şeyi belirledikten sonra eyleme geçmem durumda hangi risklerin oluşabileceğine bakarım, sonra da bunu niye istediğimi ve muhtemel kazançlarımı düşünürüm, genelde bir taraf daha ağır basar ve buna göre kararımı veririm.

“Çok zor” olduğunu düşündüğüm şeylerle karşılaşırım bazen. Bu gibi durumlarda kendime şunu sorarım, bugüne kadar “çok zor” olduğunu düşündüğün neler başardın? Kendinle en çok gurur duyduğun şeyler neler?

Sadece son 2 yılda yaptıklarım bile kendimle gurur duymam için yeterli oluyor. Eminim sizin hayatınızda da gurur duyabileceğiniz pek çok şey vardır, lütfen üşenmeyin ve hemen şimdi yazın onları.

Bakış açımız gelecekte iken bugünü de kaçırmayalım, ikisi arasında bir denge kurmak lazım.

Uzun zamandır görüşmediğim, sevdiğim insanlar?

Selçuk var, Burçin var, Alp var, Alper var; o kadar çok var ki, onları arayıp buluşacağım en kısa zamanda.

Özlediğim başka neler var, sevip te uzun zamandır yapmadığım?

Bisiklete binmeyi özledim, kentsel dönüşüm nedeniyle bisiklet kullanmak biraz cesaret isteyen bir hal aldı, ama deneyeceğimJ.

Hayattaki varlığımın başkaca bir nedeni ne olabilir? Hayata ve diğer insanlara neler katıyorum?

Muhtemelen Maslow Piramidinin 6. Basamağı olan katkı ile ilgili bir şeyler. İnsanların hayatlarına dokunmak. En son kime nasıl bir iyilik yaptınız, en son kim size nasıl bir iyilik yaptı?

Ve son soru, hayatın bu aralar bana vermek istediği mesaj ne olabilir?

Çalış, üret, değer yarat, bunlar için hep gençsin, emeklilik planları için çok erken, insanın en verimli dönemi 40 ila 50 yaş arası olabilir.

Bu sorulara benim yaptığım gibi cevaplar vererek güzel bir sorgulama süreci başlatabilir ve değişik farkındalıklar edinebilirsiniz.

Daha fazla benzer soru için yeni çıkan Hayatını Değiştir isimli kitabımı okumanızı da öneririm.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.