Ne yapıyorum ben? Asıl önemli olan nedir? Koşturmakla geçiyor bazen hayatımız. Bunun bir an için dışına çıksam ve bir mola alsam, kendime ne yapıyorum ben diye sorsam nasıl cevaplar geliyor. Güzel bir başlangıç olabilir.

6 ay geçmiş ve 2015 ilkbaharı gelmiş, yakın gelecekte olmasını istediklerimiz neler? Özellikle iş, ilişki, kendimiz ve arkadaşlarımız gibi nispeten daha önemli konularda nasıl bir durumda olmak istiyoruz?

Bu kış yeni bir şeyler öğrenecek olsam neleri seçerim?

Çok uzun bir süre, pek çok şey öğrenebiliriz. Yeni bir yabancı dil olabilir, bir spor dalı olabilir, belki bir enstrüman çalmak.

İyi ki hayatımda var dediğimiz şeyler neler, değişmesin aynı kalsın dediklerimiz, 6 ay sonra da hayatımızda olsun diye düşündüklerimiz?

Hayatımızda gereksiz olan neler var, bir bahar temizliği yapacak olsak nelerden kurtulmak isteriz?

Bu süreçte konfor alanımızı terk edip yapmak istediğimiz değişiklikler konusunda nasıl motive olacağız?

Ben genelde harekete geçmeden önce çok kısa bir risk – ödül kıyaslaması yaparım, size de tavsiye ederim. İstediğim şeyi belirledikten sonra eyleme geçmem durumda hangi risklerin oluşabileceğine bakarım, sonra da bunu niye istediğimi ve muhtemel kazançlarımı düşünürüm, genelde bir taraf daha ağır basar ve buna göre kararımı veririm.

“Çok zor” olduğunu düşündüğüm şeylerle karşılaşırım bazen. Bu gibi durumlarda kendime şunu sorarım, bugüne kadar “çok zor” olduğunu düşündüğün neler başardın? Kendinle en çok gurur duyduğun şeyler neler?

Hayattaki varlığımın başkaca bir nedeni ne olabilir? Hayata ve diğer insanlara neler katıyorum? Muhtemelen Maslow Piramidinin 6. Basamağı olan katkı ile ilgili bir şeyler. İnsanların hayatlarına dokunmak. En son kime nasıl bir iyilik yaptınız, en son kim size nasıl bir iyilik yaptı?

Ve son soru, hayatın bu aralar bana vermek istediği mesaj ne olabilir?

Çalış, üret, değer yarat, bunlar için hep gençsin, toptan emeklilik planları için çok erken, insanın en verimli dönemi, ürettiği sürece her dönem olabilir.

Bu sorulara cevaplar vererek güzel bir sorgulama süreci başlatabilir ve değişik farkındalıklar edinebilirsiniz. Daha fazla benzer soru için Hayatını Değiştir isimli ikinci kitabımı okumanızı da öneririm.

Sevgi ile kalın.

P.S.: Kendinizi ve sınırlarınızı keşfedeceğiniz, yaşamınızda sizi heyecanlandıran şeyleri hatırlayacağınız ve hayallerinizin nasıl peşinden gidebileceğinizi bulacağınız Mutlulukla Değişim Programı’nın sonbahar kayıtları başlamıştır, detaylar için lütfen iletişime geçiniz (mert@mertcuhadaroglu.com).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 10 =