HAYATINIZIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ


Hayatınız istediğiniz yöne doğru mu gidiyor? Eğer cevabınız evetse yaptıklarınızı yapmaya devam edin, işleyen sistemi bozmayın. Ama eğer hayatınız istediğiniz yöne doğru gitmiyorsa bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş hatta geçiyor bile olabilir. Hayatınızın yönünü değiştirebilirsiniz, çok kolay olmak veya çok hızlı olmak zorunda değil ama başarabilirsiniz.

Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar. Hayatınızda sizi mutlu etmeyen alanlar var ise bu konularda bir şeyleri değiştirerek daha mutlu olmak istiyorsanız değişime kendinizle başlamalısınız. Hayatımızın yönünü değiştirmek demek bazı konulardaki alışkanlıkları değiştirmek demektir. Uzun yıllardır davrandığınız şekilden farklı davranmaya başlamak ve bunu sürdürebilmek için iyi bir stratejiye ihtiyacınız var. Bu yazımda stratejinin ana unsurlarını ele almaya çalışacağım.

Her şeyden önce değişmek istediğiniz konularda bol sayıda mantıklı neden yaratmalı ve bunları not almalısınız. Bunun sonucunda değişim aklınıza yatacaktır. Bir başkası istediği için değil siz kendiniz istediğiniz için değişebilirsiniz. Koçluk yaparken kişiye seçenekleri gösterir ve motivasyonunu biraz artırırım, diğer yandan aklına yatması için kuvvetli nedenleri olması gerekir ve bunları danışanın kendisinin bulması çok önemlidir.

İkinci bir unsur ise yapmak istediğiniz değişimin sizin açınızdan yapılabilir olarak görülmesidir. Bunun iki boyutu var, ilki yapabileceğinize inanmanızdır. İkincisi ise bunu yaptığınızda hayatınızın başka bir alanının bozulmayacak olmasıdır.

Üçüncü ve çok önemli bir nokta, yapacağınız değişimin kendinizi iyi hissetmenizi sağlamasıdır. Hayal kurmak bu aşamada duyguları harekete geçirerek faydalı olur. Yapmak istediğiniz değişim gerçekleştiğinde kendinizi hayal edin, nasıl bir hayatınız var, neler hissediyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Son aşama ise değişim konusunda küçük de olsa bir adım atabilmek. Her gün küçükte olsa bir şeyleri farklı yapmaya başlayabilmek. Sizi korkutmayacak kadar küçük ama kendinize aferin demenizi sağlayacak kadar büyük bir adım seçin.

Yol bazen yola çıktıktan sonra aydınlanır. Değişim yolculuğunda da çoğu zaman böyle olur. Siz bir karar alıp harekete geçtikten sonra güzel fırsatlarla karşılaşırsınız.

Hayatınızın yönünü istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz güzel bir ay diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatınızın yönünü değiştirmek için Mutlulukla Değişim Programına kayıt olabilirsiniz, bilgi için [email protected] adresine mail atmanızı rica ediyorum.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.