HAYATINIZIN YÖNETİCİSİ OLMAK


Hayatınızı kim yönetiyor, hayatınızın bazı alanlarından memnun değilseniz değişimi kim yapacak, bir mucize olmasını mı bekleyeceksiniz yoksa hayatınız bir kaosa girmeden önce hayatınızın yöneticisi olduğunuzu hatırlayıp bazı önemli kararlar alacak mısınız?
15 yıl kurumsal iş hayatında bulundum, bu tecrübemden koçluk yaparken elbette yararlanıyorum. Şirket dediğimiz şey insanlardan oluşur ve insan hayatı ile şirket hayatı arasındaki benzerliklerden yararlanarak hayatımızı daha kolay ve etkili bir şekilde yönetebiliriz.
Bir şirketin bölümleri vardır; satış, ürün, pazarlama, servis, insan kaynakları, muhasebe gibi. Hayatımızın da bölümleri vardır; kariyer, para, aile, ilişkiler, sosyal hayat, hobiler gibi. Şirketlerin en tepesinde bir yönetici bulunur, bazen tek başına bazen de diğer kişilere danışarak kararlar alır ve şirketin yönetilmesini sağlar.
Bizler de öyle yaparız, kararlar alır, bekler, sonuçları görür ve yeni kararlar alırız, bazen başka insanlara da danışırız. Aldığımız kararların sonuçlarından en çok biz etkileniriz.
Hayatınızın yöneticisi olmak ve iyi bir yönetim sergilemek istiyorsanız daha iyi kararlar almak kesinlikle işinize yarayacaktır. Bir insan özellikle de stratejik konularda nasıl daha iyi kararlar alabilir?
Her şeyden önce seçeneklerimizin farkında olmak ve seçenekleri geliştirmek gerekir, koçluk bu alanda devreye girerek farklı seçeneklerin neler olabileceğini size buldurur. Daha sonra varsayımlarımızın farkında olmak gelir, bilgi ve varsayım farklı şeylerdir.
Üçüncü bir nokta ise hata yapmaya hazırlıklı olmaktır, hata yapmaktan çok korkarsanız karar alamayabilir veya kararı uygulamak konusunda geç kalabilirsiniz.
Bazen de karar vermeden önce yüksek bir ağaca tırmanıp durumun nasıl gözüktüğüne biraz yukarıdan bakmak gerekir.
Bugün yapmanızı istediğim bir egzersiz var, siz hayatınızın yöneticisi iken bir nedenle işinize son veriliyor ve bir başkası sizin hayatınızın yöneticisi olarak atanıyor. Yeni yöneticinin yapacağı ilk şeyler, atacağı ilk adımlar neler olurdu, hayatınızı daha mutlu olacağınız şekilde yeniden inşa etmeye nereden başlardı?
Bu sorulara vereceğiniz cevaplar size çözüm yollarını gösterecektir.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

thirteen + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.