HAYATINIZIN SENARYOSUNU DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ


Kendi senaryonuzu oluşturmaya hazır mısınız? Hemen bugün burada başlıyoruz. Önce yeni hayatımızda neler olmasını istediğimizi planlayacağız, sonra bunları yazılı hale getireceğiz, birkaç defa okuyup eğer istiyorsak üzerinde değişiklikler yapacağız. Sonra da yazdıklarımızın gerçekleşmesi için denemeler yapacağız, yani uygulamaya geçeceğiz.

Hayatınızın kalan bölümünün senaryosunu kaleme almadan önce içinizdeki yaratıcı yönü ortaya çıkarın. Bunun için size keyif veren ve yalnız kalabileceğiniz bir ortam bulun, isterseniz sevdiğiniz bir müzik size eşlik etsin.

Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar, kendinizden başlayarak pek çok şeyi değiştirebilirsiniz. Senaryo yazarken önemli unsurlardan bir tanesi de başrol oyuncusunun karakterini, davranışlarını, tepkilerini ortaya koymaktır. Mevcut halinizle değerlisiniz, sadece bazı konularda düşünce, inanç veya tutumunuzu değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Hayatınızın başrol oyuncusu sizsiniz, yeni hayatınızda kendinizde nasıl değişiklikler yapmak istiyorsunuz, lütfen üşenmeyin ve yazın.

Özgüvenimi artırmak istiyorum, istemediğim şeylere hayır diyebilmek istiyorum, sınırlarımı çizmek istiyorum, daha mutlu ve huzurlu bir insana dönüşmek istiyorum gibi. İsterseniz beğendiğiniz ve bir ölçüde örnek aldığınız insanların karakter özelliklerini sıralayın ve bu özelliklerden yararlanın.

Kullandığınız özel bir defter yok mu? Mutlaka olmalı. Evde kullanabileceğiniz bir defter yoksa hemen kırtasiyeden edinin. Kapağına yeni hayatımın senaryosu yazın ve defteri açın.

Yazdıklarınızı paylaşabilecek bir aile üyeniz, dostunuz varsa daha da güzel, eğer isterseniz defterinize yazdıklarınızı zaman zaman onlarla paylaşabilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişiklikler konusunda birisi ile görüşmek çoğu zaman iyi gelir.

Belki de değişmek istiyorsunuz ancak bu işe bugüne kadar bir türlü yeteri kadar zaman ayırmadığınız için istediğiniz sonuçları henüz alamadınız. Her gün defterinize notlar almanızı öneririm, günde yarım saat harika olur. Bol bol hayal kurun, hayal kurmak yaratım sürecinin ilk aşamasıdır.

Başrol oyuncusunun nasıl özelliklere sahip olacağını yazdınız, şimdi yan karakterler ve onlarla olan ilişkinize odaklanın. Yeni hayatınızda kimler olsun istiyorsunuz, mevcut sevdiğiniz kişilere kimleri ilave edeceksiniz, yeni bir aşk, yeni bir patron veya çalışma arkadaşları, belki bir çocuk, belki yeni dostlar. Seçim size kalmış.

Sonra da yer verdiğiniz yardımcı karakterlerin sizin hayatınıza neler katmasını beklediğinizi yazın lütfen.

Planlama aşamasında yeni hayatınızı hayal edin ve sonrasında yazın. Nasıl bir çevrede neler yapıyorsunuz, bir gününüz nasıl geçiyor, hangi becerilerinizi daha çok kullanıyorsunuz, neler hissediyorsunuz. 5 duyu organınızı işin içine sokacak şekilde hayal kurun ve yazın lütfen. Yeni hayatınızdaki bir günü sabahtan gece yatana kadar neler yapacağınızı yazın.

Sonra yeni hayatınız için bir cümle seçmenizi istiyorum, sizi motive edecek bir cümle olsun, “her şey her zaman yeniden başlar” gibi. İsteyen kişiler her gece yayınladığım Yarın’a Notlar’dan kendilerine uygun bir cümle seçebilirler.

Bu kadar hayal kurmak ve planlamanın ardından artık harekete geçmeye hazırsınız.

Arkası yarın,

P.S.: Ücretsiz koçluk tanıtım görüşmeleri başlamıştır, randevu almak için [email protected] adresine mail atıp iletişim bilgilerinizi bırakmanız yeterlidir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.