HAYATINIZI YENİDEN TANIMLAYIN


Eğer daha mutlu olmak için hayatınızda bir şeyleri değiştirmeyi düşünüyorsanız işe yarayabileceğini düşündüğüm bir fikrim var. Hayatı yeniden tanımlamak demek; hayatımızı bir ölçüde yöneten kavramları ortaya koymak, mevcut tanımlarına bakmak ve gerekiyorsa yeniden tanımlamak demektir.

Hangi kavramlar hayatımızı yönetiyor olabilir? Ben bu çalışmayı yıllar önce yaptığımda 5 kavram ön plana çıkmıştı hayatımda; bunlar mutluluk, başarı, huzur, cesaret ve özgürlük idi.

Daha sonra bu kavramları ne şekilde tanımladığıma bakmış ve bazılarını değiştirmeyi seçmiştim. Bu kavramları ne şekilde yeniden tanımladığıma bir göz atalım.

Mutluluk; sahip olduklarımın farkında olarak, şükrederek hayatı yaşamaktır. Huzur, akşam kafayı yastığa koyduğumda dolu dolu bir gün geçirmiş olmak ve en az bir kişiye yardımcı olmuş olmaktır.

Özgürlük, ne yapmak istiyor olursam olayım bunu yapmak değil ama yapabileceğimi bilmektir. Bunun için sağlığıma dikkat etmek, zamanı iyi yönetmek ve para biriktirmek önemlidir.

Başarı, kendimi geliştirmek ve öğrenmektir. Cesaret ise korkmamak değil, korkularla birlikte ilerlemeyi becermektir.

Daha sonra hayatımı bu kavramlara göre yaşamaya başladım, her gün kendimi iyi hissedeceğim olayların farkında olarak yaşamayı seçtim, huzur dolu anlarımın kıymetini bildim, özgürlüğüme yatırım yaptım, cesur hissettim ve başarıyı tattım.

Elbette her şey bir günde olmadı, bazı kavramları oturtmak uzun zaman aldı, ama sonuçta her şey yerli yerine oturmaya başladığında genel olarak daha mutlu ve huzurlu bir hayata kavuştum.

Sizden yapmanızı istediğim şey şu: Hayatınızı yöneten kavramları ortaya çıkarın, mevcut tanımlarına bakın ve bazılarını daha mutlu olabileceğiniz şekilde değiştirin. Diğer insanların veya toplumun genel tanımları yerine kendinize özgü tanımlar oluşturun.

Hepimiz kendi tanımlamalarımızı yapabilir ve bu şekilde daha farklı ve iyi bir hayatın kapılarını açabiliriz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.