HAYATINIZI DENGELEYİN

Denge

Hayatta belki de en çok önem vermeye çalıştığım kavram denge. Hayatımızı dengelemeye çalışmak da kendimiz için yapabileceğimiz en güzel şeylerden birisi kesinlikle.

Bazı örnekler üzerinden gidersek konunun daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum. Hepimizin sorumlulukları var; bunlar çalışıp para kazanmak ve faturaları ödemekten tutun da ailede ve toplumda üstlendiğimiz rollerin gerekliliklerine kadar çok geniş bir yelpazede yer alıyorlar. Terazinin diğer tarafında ise yapmak istediklerimiz, gerçekten keyif aldıklarımız, hayallerimiz yer alıyor. Eğer keyif aldığım veya yaparsam alacağım şeyler ile sorumluluklarımın dengesini kurabilirsem çok daha mutlu ve huzurlu bir insan olabilirim.

Bir diğer önemli denge konusu ise bence almak ve vermek arasındaki dengeyi iyi kurabilmektir. İnsanlarla olan ilişkilerimizin geleceğini de çok etkiler bu konu. Sürekli olarak verici taraftaysam bir süre sonra niye bu kadar fedakarlık yapıyorum diye kendime kızabilirim.

İş ve özel yaşam dengesi de çok önemli. Hayatımda ön plana işi yerleştirdiğimde ve bu süreklilik kazandığında kendimi, sağlığımı ve sevdiğim insanları ihmal ediyorsam ileride bunun pişmanlığını yaşayabilirim.

Zaman yönetimi konusu da benzer şekilde bir denge konusudur aslında, bütün zaman planımı yapılacak işler listesi ile doldurursam hayatı da o şekilde yaşamam kaçınılmaz olabilir.

Para ve tasarruf konuları da denge ile ilgilidir, zorunlu giderlerden artan miktarın yarısını biriktirebilir yarısını harcayabilirim.

Hayatta mutluluk pek çok şeyin dengesini sağlamak ile ilgilidir. Hepimize daha fazla dengede olacağımız güzel bir dönem diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar