HAYATINIZDA NE EKSİK?

HAYATINIZDA NE EKSİK?

Özellikle de ilk görüşmelerimde bu tarz sorular sormayı seviyorum benimle çalışan kişilere; hayatınızda ne eksik sorusu da zaman zaman yönelttiğim bir soru. Bugün kısaca bu konu hakkında düşündüklerimi yazmak istedim.

Genel olarak elimizde var olan şeylere odaklanmamız ve bunlar için şükretmemiz gerektiğini anlatan yazılar yazıyorum; bu fikrimde bir değişiklik yok. Diğer yandan bazen şöyle durumlar yaşıyorum; ortada her şey var ama aynı zamanda bir eksiklik var, işte o zaman bu soru önem kazanıyor. Benzer bir durumda iseniz sizin de bugün bu soruyu kendinize sormanızı rica ediyorum, cevapları not alıp üzerinde düşünün lütfen.

Benim en sık duyduğum iki cevap hayatımda neşe eksik ve hayatımda tutku eksik şeklinde. Bunlar üzerinden gidecek olursak eğer hayatınızda neşe eksik ise kendinize sormanız gereken ikinci bir soru var demektir, neler sizi neşelendirir?

Bu soruya alacağınız cevabın önemli olduğunu düşünüyorum; hayatı bir yapılacaklar listesi şeklinde yaşadığımızda ve her şeyi bir görev gibi görmeye başladığımızda neşe ve keyif hızla ortadan kaybolabiliyor.

Neşe önemlidir hayatta, niye bu kadar çok çalışıyoruz, elbette sorumlukları yerine getirmek önemli, diğer yandan her şeyin bir dengesi olması daha iyi, neşelenmeye de ihtiyacımız var.

Diğer sık duyduğum cevap ise hayatımda tutku eksik cevabı; tutku kelimesini sadece aşk anlamında algılamamak daha iyi olur, yaptığımız işe karşı bir tutku veya yaşamın kendisine dair bir tutkudan da bahsedebiliriz.

Daha tutkulu olduğunuz dönemleri hatırlayın, neler farklıydı hayatınızda, tekrar o tutkuyu hayatınıza davet etmek için nasıl değişiklikler yapabilirsiniz ve öyle devasa şeylerden bahsetmiyorum çünkü bunlar zaman alacaktır, kısa vadede yapacağınız basit bir iki değişiklik belki size bu anlamda çok iyi gelecektir.

Neşe de önemli, tutku da, hayatınızda hangi duygunun eksikliğini hissediyorsanız bunu yerine koymak ve tamamlamak önemli, çünkü siz önemlisiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar