HAYATINIZDA BİR ŞEYLERİ OTURTMAK ZAMAN ALABİLİR


Hayatımızı belli ölçülerde seçimlerimizle, aldığımız kararlarla yönetiyoruz. Bir karar aldığınızda ve bir değişim süreci başlattığınızda bunun oturması biraz zaman alabilir. Dev bir yolcu gemisi gibi düşünün, dümeni kırdığınızda hemen o yöne gitmeye başlamazsınız.

Bazı konularda yeni alışkanlıkları hayatımıza yerleştirirken aceleci davranıyoruz. Süre açısından gerçekçi olmak, gerçekçi beklentiler oluşturmak çok önemli.

Bunun iki temel nedeni var, bir tanesi mutluluk ile ilgili. Mutluluk bir açıdan bakıldığında, beklenti ile gerçekleşen arasındaki farkın azlığı olduğuna göre beklentim gerçekçi olmazsa süreçte mutsuzlukla karşılaşma ihtimalim artabilir.

Diğeri ise motivasyon konusu. Eğer bir alışkanlığı yerleştirmek için gerçekçi bir süre belirlemezsem bu iş olmayacak moduna girip motivasyonu kaybedebilir ve erken vazgeçebilirim.

Bakmayın siz kitaplarda değişim için gereken süre 21 gündür denildiğine, bu gerekli olan en az süre. Kendi gözlemlerime göre bir alışkanlığı hayatımıza yerleştirmek ortalama 7-8 hafta sürebiliyor. Elbette kişiden kişiye ve konudan konuya değişebilir.

Bende kendi hayatımda pek çok karar alıyor ve uygulamaya çalışıyorum, bunun ortalama 7-8 hafta zaman alabileceğini düşünüyor ve süreçte kendimi olumlu anlamda destekliyorum.

Kendinize karşı lütfen çok acımasız olmayın. Gerçekçi beklentilerle harekete geçin ve kendinizi olabildiğince destekleyin. Bu şekilde her şey daha keyifli ve kolay olabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.