Bu soruyu dönem dönem kendime yöneltip cevapları üzerinde düşünür, notlar alırım. Her zaman veya çok sık yapmam, üç ayda bir idealdir bana göre. Peki siz en son ne zaman bu konuyu düşündünüz, sahi hayatınız nasıl gidiyor?

Bir insan hayatının nasıl gittiğini nasıl tespit edebilir, çok basit aslında, hayatın bazı ana bölümleri vardır, bu bölümler itibarıyla genel bir fotoğraf çekmekle başlanabilir, mevcut durum nedir, ne olmasını istiyorum ve bugünden itibaren neleri farklı yapabilirim gibi.

Sağlığınız nasıl, daha sağlıklı bir yaşam için uyguladığınız yöntemler ya da yapmayı düşündüğünüz şeyler var mı?

Aileniz nasıl, onlarla zaman geçirebiliyor musunuz, birlikte geçirdiğiniz zaman ve yaptığınız şeyler sizi tatmin ediyor mu? En son ne zaman birlikte gerçekten çok keyif aldığınız bir şeyler yaptınız?

İşiniz nasıl gidiyor, yaptığınız işten memnun musunuz, bir iş değişikliği düşünüyor musunuz, eğer öyleyse bu konuda attığınız adımlar var mı?

Para durumunuz nasıl, tasarruf yapabiliyor musunuz, birikimlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Yoksa borçlarınız mı var, eğer öyleyse onları nasıl azaltacağınıza dair iyi bir planınız var mı?

Sosyal hayatınız nasıl, ailenizle, arkadaşlarınızla birlikte neler yapıyorsunuz? Daha renkli bir sosyal hayatınız olduğu dönemlerde neler farklıydı? Daha fazla şey yapmanın hayatınıza olumlu katkıları olabilir mi?

İlgilendiğiniz bir hobiniz var mı? Zaman ayırabiliyor musunuz, bu konuda bir eğitim alacak mısınız?

Seyahat etmeyi seviyor musunuz, buna zaman ve bütçe ayırabiliyor musunuz, yakın zamanda gitmeyi planladığınız yerler var mı?

Soruları çoğaltmak elbette mümkün, ama işte belli dönemlerde bu ve benzeri soruların cevapları üzerinde düşünerek bir bilanço çıkarabiliriz, hayatımızın ne yöne doğru gittiğini öğrenir ve arzu edersek bazı değişiklikler için harekete geçebiliriz.

Her şey gönlünüzce olsun, sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi Kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atınız.