BİR ŞEYLER KÖTÜ GİDEBİLİR AMA MUTLAKA İYİ OLAN ŞEYLER VARDIR


Hayatta her şey yolunda giderken iyi ve mutlu olmak daha kolaydır, farkı yaratan daha çok “zor” dönemlerde neler yaptığınız ve kendinize nasıl davrandığınızdır.

Her şeyden önce şunu anlamak gerekiyor sanırım; daha başarılı veya daha mutlu olan insanların daha az sorunu yok. Farkı yaratan, sorunlarla karşılaştığımızda neler yaptığımız.

Ben hep şuna inanırım, sorunsuz insanlar sadece ölmüş insanlardır.

Başarılı ve mutlu insanlar ile diğerleri arasındaki farkı yaratan, daha çok neye odaklandığımız, olayları algılama şeklimiz ve olaylara verdiğimiz tepkilerdir.

Bende sizler gibi hayatın içinde bazen üzücü olarak nitelendirebileceğimiz olaylar yaşıyorum. Üzülürüm, üzüntümü yaşarım ve ifade ederim. Ondan sonra ise ayağa kalkarım, yürümeye devam ederim. Bunu yaparken en büyük silahım sahip olduklarıma odaklanmak ve şükretmek olur. Bir şeyler kötü gidebilir ama mutlaka iyi olan şeyler vardır.

Sevdiğim işi yapıyorum, geçimimi temin ediyorum, harika bir eşim ve 2 muhteşem kız çocuğum var, babamı 7 yıl önce kaybettik, ama annem ve kız kardeşim hayatta, akrabalarım, beni çok seven dostlarım ve arkadaşlarım var. Sağlığım şu an yerinde, aç değilim, açıkta değilim, elim iş tutuyor, isteklerimi gerçekleştirme gücüne sahibim.

Kendi hayatınıza bir bakın, mutlaka ama mutlaka yolunda giden ve zor zamanlarınızda tutunabileceğiniz bir şeyler vardır, bir zorluk yaşandığında bunlara her zamankinden fazla odaklanın.

Hayatta her şey yolunda giderken iyi ve mutlu olmak kolaydır, farkı yaratan zor dönemlerde neler yaptığınızda gizlidir. Eğer hemen pes edip üzüntü duyma durumunu gereğinden fazla uzatıyorsanız işiniz daha zor olacaktır.

Ben mesleğim gereği sahibi olduğum NLP ve koçluk bilgilerinden yararlanıyorum hayatımı sürdürürken, diğer yandan bundan sizler de yararlanabilirsiniz, sır değiller ve zaman zaman paylaşıyorum.

Söz konusu zorluklarla mücadele ise ilk sırada inançlar geliyor. Hayatta daha başarılı ve mutlu olan insanların inanç sistemleri daha farklı çalışıyor. Sizin bu konudaki inançlarınız size neler söylüyor, onları tespit edip belli bir süreç içinde değiştirmeniz mümkün.

Çocukken izlediğim bir filmde rastladığım bir söze inandım ben, bu inancımı kuvvetlendirdim zaman içinde: “Başarı; hiç düşmemek değil, düştüğümüzde yerden kalkıp ilerleyebilmektir.”

İnançlardan sonra fiziksel, ruhsal ve zihinsel dengenin sağlanması gelir, özellikle de zor zamanlarda. Ne kadar zor olabileceğini biliyorum ama bir çıkış yolu arıyorsanız her gün bu alanlara yatırım yapmanız lazım.

10 dakika yürüyüş, 10 dakika güzel bir kitap okumak veya müzik dinlemek, 10 dakika şükretmek, dua etmek, meditasyon yapmak zor zamanlarda hayatla olan bağınızı güçlendirir.

Üçüncü ve son aşama ise çevrenizden ilham almaktır. İstisnasız herkesin çevresinde zorluklarla mücadele etme yeteneği daha gelişmiş olan insanlar bulunur. Daha mutlu ve başarılı olmak istiyorsanız yaşadıkları sorunlara rağmen mutlu olabilen insanlar bulun ve onlarla ilişkinizi geliştirin.

Benim reçetem çok kısaca böyle. Sizlerin de kendi reçetenizi oluşturmanız ve uygulamanızı canı gönülden diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.