HAYATIN İNİŞ VE ÇIKIŞLARINDAN BAĞIMSIZ OLARAK MUTLU OLMAK


Dün akşamki Yarına Not’tan devam edelim; ne demiştik, hayatın inişleri ve çıkışları vardır, gelin mutluluğumuzu iniş ve çıkışlara endekslemeyelim. Merdivenlerden bazen inersiniz, bazen çıkarsınız.

Hayatta bazen işler yolunda gider, bazen gitmez. İşlerin yolunda gidip gitmemesi bizim yaptığımız yorumlardır, istediğimiz sonuçlara ulaşınca veya ulaşamayınca böyle adlandırırız. Büyük resmi göremeyiz, hayata bir şeyler öğrenmek ve deneyimlemek için geldik, her şey bir deneyim, ona anlamları yükleyen bizleriz.

Her şeyden önce şunu anlamak gerekiyor sanırım; daha mutlu olan insanların daha az sorunu yok. Farkı yaratan, olaylara bakış açımız, sorunlarla karşılaştığımızda neler yaptığımız, ne kadar inançlı ve sabırlı olabildiğimiz.

Gerçekten mutlu insanlar ile diğerleri arasındaki farkı yaratan, daha çok neye odaklandığımız, olayları algılama şeklimiz ve olaylara verdiğimiz tepkilerdir.

Hayatın içinde bazen üzücü olarak nitelendirebileceğimiz olaylar yaşayabiliriz. Üzülün, üzüntünüzü yaşayın ve ifade edin. Ondan sonra ise ayağa kalkın, yürümeye devam edin. Bunu yaparken en büyük silahınız sahip olduklarınıza odaklanmak ve şükretmek olsun. Bir şeyler kötü gidebilir ama mutlaka iyi olan şeyler vardır.

Kendi hayatınıza bir bakın, mutlaka ama mutlaka yolunda giden ve zor zamanlarınızda tutunabileceğiniz bir şeyler vardır, bunlara her zaman işler iyi giderken de bolca odaklanın.

Hayatta her şey yolunda giderken iyi ve mutlu olmak kolaydır, farkı yaratan iniş ve çıkışlardan bağımsız olarak mutlu olabilmektir.

Ölü Ozanlar Derneği filminde vardı; başarı, hiç düşmemek değil, düştüğümüzde yerden kalkıp ilerleyebilmektir.

Ben de diyorum ki; mutluluk, hiç mutsuz olmamak değil, hayatın bir bütün olduğunun bilinci ile olaylara yaklaşabilmek ve umudumuzu yitirmemektir.

Umudumuzu koruyacağımız güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.