HAYATIN ELİNDEN TUT

HAYATIN ELİNDEN TUT

Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir: Ümit, uyku ve gülmek. Kant

HAYATIN ELİNDEN TUT

Geçen akşam yayınlamış olduğum Yarına Not şu şekildeydi: “Hayatın elinden inanç, güven ve umutla tutun.” Bugün de bu konudaki düşüncelerimi kısa bir yazı eşliğinde dile getirmek istiyorum.

Bir hikaye var, aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım.

“Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. Bütün köy ahalisi toplandı. İçlerinden sadece bir tanesinde şemsiye vardı, bu inançtır. Babalar bebeklerini havaya atar ve sonra tutarlar, çocuklar güler ve eğlenirler, yere düşme ihtimalleri akıllarına bile gelmez, bu güvendir. Her gece uyuruz ve uyumadan önce ertesi güne dair planlar yaparız, oysa ertesi günü görebileceğimize dair bir teminatımız yoktur, bu umuttur. Ve bu üçü varsa hayatınız güzeldir.”

Bugünlerde belki de kendinizi çok da harika hissetmiyorsunuz, o zaman lütfen bu hikayeyi düşünün. Hepimizin daha fazla güvenmeye, daha fazla inanmaya ve daha fazla umut etmeye ihtiyacı var.

Bizim evde asılı olan bir yazı vardır, ben arada bir okurum gün içinde, şöyle yazar:

“Var olanı gör, yapabildiklerine odaklan, olanlara şükret, güzellikleri takdir et.” Bunu okumak ve üzerinde düşünmek bana inanç, güven ve umudu birlikte verir.

Bilge nin sözlerini düşünürüm bazen, en çok da “meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir” cümlesi aklıma gelir, umudum artar.

İstediğiniz şeyleri düşünün, istemediğiniz şeyleri düşünmeyin yazmıştım geçenlerde, bu da umudu korumak için güzel bir yöntemdir. Endişe etmenin bir faydası yoktur.

Hepinize güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı 2017 yılı kayıtları başlamıştır, bilgi için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar