HAYATIN ANLAMI


Hayatın anlamı, anlamı olan bir hayat yaşamaktır. Anlam herkese göre değişebilir, ben kendi düşüncelerimi açıklayacağım bu yazıda, farklı düşünceler olabilir, saygı duyarım.

Her şeyden önce eylem odaklı bir insanım ve hayatın anlamlarından bir tanesinin eylem olduğunu düşünüyorum. Anlamlı bir hayat yaşayan insanların anlamlı eylemlerde bulunduklarına inanırım.

Anlamı size kimse hediye etmez, onu siz bulursunuz ve siz beslersiniz. Ne kadar önem ve değer verirseniz ve onun için çabalarsanız o kadar anlam kazanır.

Bundan yaklaşık bir yıl önce bir karar aldım ve dedim ki Ülkemde koçluğun tanınması için elimden geleni yapacağım. Yazılar yazacağım, uygun ücretlerle koçluk yapacağım, konuşmalara katılacağım. Sadece düşünce bazında kalsaydı çok anlam ifade etmeyebilirdi ama eyleme dökünce anlam gelişti. Bugün bunları yapıyor olmaktan dolayı ne kadar mutluyum anlatamam.

Anlamı olan bir şeyler yaptığınızda cesaret de size yol boyunca eşlik eder. Ne olursa olsun sizden alamayacakları şeyler vardır, anlam böyle bir şeydir işte.

Hayatın anlamını bulmanın yöntemlerinden bir tanesi önceliklerinizi sorgulamaktır. Bunu kendi başınıza yapamıyorsanız destek alabilirsiniz. En iyi seçeneklerden birisi kendinize sorular yöneltip cevaplarını aramak ve mümkünse bunu yazılı olarak yapmaktır.

Sahip olduğunuz her şey elinizden alınacak olsa geriye ne kalır? O olmadan yaşayamam dediğiniz (insanlar hariç) neler var?

Hepimizin çok özel bir veya iki yeteneği olduğuna inanırım. Ben örneğin çok rahat yazı yazabiliyorum. Yazdıklarımın edebi bir değeri olmayabilir ama düşündüklerimi içten ve sıcak bir dille sizlerle paylaşıyorum. Hayatın anlamı bir açıdan, yeteneğinizi ortaya çıkarmak ve onu diğer insanlara fayda sağlayacak şekilde paylaşmaktır.

Hayatın anlamını bulmak için hayal kurmaktan da yararlanabilirsiniz. Hayal kuramayan insan yoktur, sadece gerçekleşmeyeceğini düşündükleri için “ben hayal kuramıyorum” diyen insanlar vardır. Önce bir hayal gerekir, sizinki ne?

Kendinizi belirli bir amaca ulaşmaya adadığınız o günleri düşünün, neler yapıyordunuz?

Hayatın anlamı, gerçekten olduğunuz kişiye ortaya koymaktır. Diğer insanlar ne düşünür kısmına fazla takılmadan gerçekten istediğiniz şeylerin peşinden gitmek başlı başına anlamlı bir yolculuktur.

Hayatın anlamı tutku ile yaşamaktır. Her şeyiniz olsa ancak hayata karşı tutkunuz yoksa anlam da olmayacaktır.

Önce hayal edin, sonra da tutku ile gerçekleştirin. Hayat anlamlıdır, çünkü hayat bir mucizedir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.