HAYATIN ANLAMI ÜZERİNE

HAYATIN ANLAMI ÜZERİNE

Hayatın anlamı, hayatımıza ve hayatlara anlam katmaktır aslında. Önce kendi hayatımıza sonra da başkalarının hayatlarına anlam katmak, olumlu izler bırakmak, güzel hatırlanacak işler yapmak, hayattaki anların önemli bir kısmını bu şekilde geçirebilmek.

Bir açıdan bakıldığında da zamanı nasıl değerlendirdiğimiz hayatın anlamını oluşturuyor. Bu konuda ayrı bir yazı yazıyorum, çok yakında yayınlayacağım.

Hayatın anlamı bazen yardım etmektir. Geçtiğimiz hafta içi bir gün programım çok yoğundu, çok sayıda görüşmem vardı, İstanbul trafiği malum, bir görüşmeden diğerine yetişmeye çalışırken zamana karşı yarıştığınızı hissediyorsunuz. Akşam günün yorgunluğu ile dalgın bir şekilde yürürken Kadıköy’de bir evsiz yanıma yaklaştı, benden ona bir yardımda bulunmamı istedi, bir miktar yardım ettim, bana sarıldı, benim gözlerim doldu, çünkü böyle bir tepkiyi beklemiyordum, ben de ona kuvvetlice sarıldım, günün en anlamlı anı bu idi kesinlikle. Beş saniye sürdü sadece ama ben kendimi inanılmaz iyi hissettim, hepimiz imkanlarımız ölçüsünde maddi veya manevi daha fazla yardım etmeliyiz.

Hayatın bir başka anlam noktası da hayata güvenmektir. Genellikle bir kapı kapandığında bir diğeri açılır, hayatın tılsımlı bir adaleti vardır, bize ikinci ve üçüncü şanslar vermek konusunda cömerttir, sadece biraz farkındalıkla bakmak gerekir. Vermek ve almak arasındaki dengeye de dikkat etmek işin anahtar kısmıdır.

Hayata güvenmek için hem cesur hem de sabırlı olmak gerekir, hayallerden kolayca vazgeçmemek gerekir, başarı çoğu kez sadece bir zaman meselesidir, hayallerinizden vazgeçmeyin.

Diğer yandan fiziksel bir dünyada yaşıyoruz, eylem olmadan gerçekleşme olmaz, hayallerinize dair eylemlerinizi planlayın, çeşitlendirin ve uygulayın, hayatın anlamlarından birisi de eylemde olmak ve eylemlerimizden keyif almaktır.

Hayatın anlamı kendimize ve hayata güvenmektir, hayallerimizi gerçekleştirmektir, bunun için gerekirse de hayatımızı değiştirmektir.

Sevgi ile kalın.

P.S.: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş