HAYATIN ANLAMI

HAYATIN ANLAMI

Geçen akşam arkadaşlarımla buluştuk ve bizim mahalledeki restorana gittik, bir süre sonra konu döndü dolaştı mutluluğa geldi. Önce bir tanım yaptık, bu tanıma göre mutlu olmak için insanın sağlıklı olması, bir işi olması veya bir şeyler üretmesi, temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir geliri ya da varlığı olması, kendisini mutlu hissettiği ilişkilere ve bağlara sahip olması ve son olarak da anlamlı bulduğu bir hayat yaşıyor olması gerekiyordu.

Bu kavramlar üzerinde uzlaştık fakat hayatın anlamı herkes için farklıydı elbette, bu yüzden bugün hayatın anlamı üzerine kısa bir yazı kaleme almaya karar verdim, bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum ve koçluk çalışmalarım sırasında da ihtiyaca göre zaman ayırmaya çalışıyorum.

Cevaplamamız gereken ilk soru şu: Benim için Hayatın Anlamı Nedir?

Bu tarz soruların cevapları zihninizde hemen oluşmayabilir, panik yapmayın, bir defter edinin, aklınıza gelebilecek ilintili şeyleri not alın, zaman içinde bir fikriniz mutlaka oluşacaktır.

Kendimden örnek verecek olursam benim için hayatın anlamı; kendimi geliştirmek ve öğrenmek, insanlara bir şeyler öğretmek veya onların kendi içlerindeki bilgilere ulaşmalarına yardımcı olmak, koçluk yapmak, yazı ve kitap yazmak, sevgi bağlarını güçlendirmek, olabildiğince çok insanın hayatına pozitif bir şekilde dokunabilmek.

Bu kadar uzun veya benzer bir tanım olmak zorunda değil elbette, çok daha farklı tanımlar yapılabilir.

Anlamı tanımladıktan sonra kendimize sormamız gereken şey şu: Gün içinde yaptığım eylemler hayatın anlamına ne ölçüde hizmet ediyor?

Burada değerlendirmenizi yaptıktan sonra, eğer gün içinde yaptıklarınız sizin için hayatın anlamına hizmet etmiyorsa her gün bir saat bir boşluk yaratıp hayatın anlamına hizmet edecek aktivitelerde bulunmanızı öneririm, bu gerçekten önemli bir fark yaratabilir.

Akşamları kafayı yastığa koyduğumda o günün çok kısa bir muhasebesini yaparım, eğer hayatın anlamına hizmet eden bir şeyler yapmış isem kendimi çok daha huzurlu ve mutlu bir şekilde uykunun kollarına bırakabiliyorum.

Şu dünyadaki hayatımız çok uzun değil, güzel izler bırakmak önemli, vicdanımızın rehberliğinde iyi insan olmak önemli.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş