HAYATIN ANLAMI


Günlerimizin kıymetini ne kadar biliyoruz? Ben de çoğu zaman unutabiliyorum zamanın ne kadar değerli olduğunu. Günlerin değil, saatlerin hatta dakikaların kıymetini bilmeliyiz. Her gece zaman hesabımıza karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile ne yapıyoruz? Bu anları nasıl değerlendirdiğimiz hayatın anlamını oluşturuyor.
Geçtiğimiz günlerde Ülkemizin sayılı beyin cerrahlarından Talat Kiriş’in TED konuşmaları kapsamında yaptığı sunumu izledim (Youtube’dan ulaşabilirsiniz). Talat Kiriş harika konuşmasında çok kısa bir özet olarak şunları söylüyor.
“Bir tane hayatımız var, tek bir tane. Hayatınızı değiştirin, hemen yarın başlayın. Büyük hayaller kurun, Everest’e tırmanmayı hayal edin, belki bir gün Ağrı Dağı’na tırmanırsınız, az şey mi? Oturduğunuz seyirci koltuğundan kalkın ve sahneye çıkın. Hayatınızın senaristi ve yönetmeni olun.
Her bir an bir dakika ise toplam 25 milyon, her bir an on dakika ise toplam 2,5 milyon an var ortalama bir insan hayatında. İnsanları anları ve tercihleri ile var olurlar, tercihlerinizi hayallerinizden yana kullanın.”
Hayatımız istediğimiz gibi değilse onu değiştirebiliriz, benim ikinci kitabımın ismi de Hayatını Değiştir olduğu için bu konuşma benim için oldukça anlamlıydı, değişmek ve değişmek isteyenlere rehberlik etmek benim hayatımın anlamı.
Hayatın anlamı, hayatımıza ve hayatlara anlam katmaktır aslında. Önce kendi hayatımıza sonra da başkalarının hayatlarına anlam katmak, olumlu izler bırakmak, güzel hatırlanacak işler yapmak, hayattaki anların önemli bir kısmını bu şekilde geçirebilmek.
Hayatın bir başka anlam noktası da hayata güvenmektir. Genellikle bir kapı kapandığında bir diğeri açılır, hayatın tılsımlı bir adaleti vardır, bize ikinci ve üçüncü şanslar vermek konusunda cömerttir, sadece biraz farkındalıkla bakmak gerekir.
Hayata güvenmek için hem cesur hem de sabırlı olmak gerekir, hayallerden kolayca vazgeçmemek gerekir, başarı çoğu kez sadece bir zaman meselesidir, hayallerinizden vazgeçmeyin.
Diğer yandan fiziksel bir dünyada yaşıyoruz, eylem olmadan gerçekleşme olmaz, hayallerinize dair eylemlerinizi planlayın, çeşitlendirin ve uygulayın, hayatın anlamlarından birisi de eylemde olmak ve eylemlerimizden keyif almaktır.
Hayatın anlamı kendimize ve hayata güvenmektir, hayallerimizi gerçekleştirmektir, bunun için gerekirse de hayatımızı değiştirmektir.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.