HAYATIN ANLAMI


Bir danstır yaşamak aslında, yaşamla dans ederiz. Nietzsche’nin çok sevdiğim bir sözü var “müziğin sesini duymayanlar dans edenleri deli sanıyor” şeklinde. Müziğin sesini duymak için biraz derinlemesine yaşamak gerekiyor sanırım.
Günlerimizin kıymetini ne kadar biliyoruz? Ben de çoğu zaman unutabiliyorum zamanın ne kadar değerli olduğunu. Günlerin değil, saatlerin hatta dakikaların kıymetini bilmeliyiz. Her gece zaman hesabımıza karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile ne yapıyoruz?
Hayatın anlamı, hayata anlam katmaktır aslında. Önce kendi hayatımıza sonra da başkalarının hayatlarına anlam katmak, olumlu izler bırakmak, güzel hatırlanmak.
Anlamlı bir hayat ancak farkındalıkla yaşanır, farkındalığımızı artırmak bu yüzden önemlidir, ayrıntıların farkında olmak gerekir farkındalığımızı artırmak için. Kendimizdeki ve çevremizdeki ayrıntıların ne ölçüde farkındayız, her gün bir şeyler değişiyor, görebiliyor muyuz? Kendimize ve çevremize farkındalıkla bakınca eşsiz ve benzersiz olduğumuz gerçeği ile karşılaşacağız, herkes öyle. Mükemmel değiliz ama benzersiziz.
Bir bakış açısı ile hiçbir şey çok önemli değil ama bir başka bakış açısı ile de her şey çok önemli. Özgürlük önemli, kararlarımızı kendi başımıza almak önemli, sorumluluk almak önemli, bütün bunlar anlamlı bir hayatın ve mutluluğun önemli parçalarıdır.
Hayatın bir başka anlam noktası da hayata güvenmektir. Genellikle bir kapı kapandığında bir diğeri açılır, hayatın tılsımlı bir adaleti vardır, hayat bize ikinci ve üçüncü şanslar vermek konusunda cömerttir, sadece biraz farkındalıkla bakmak gerekir.
Hayata güvenmek için hem cesur hem de sabırlı olmak gerekir, hayallerden kolayca vazgeçmemek gerekir, başarı çoğu kez sadece bir zaman meselesidir, hayallerinizden vaz geçmeyin.
Diğer yandan fiziksel bir dünyada yaşıyoruz, eylem olmadan gerçekleşme olmaz, eylemlerinizi planlayın, çeşitlendirin ve uygulayın, hayatın anlamlarından birisi de eylemde olmak ve eylemlerimizden keyif almaktır.
Hayatın anlamı bir çocuk gibi olabilmektir büyüdükten sonra da, meraklı olmak, içten bir şekilde gülebilmek, düştüğümüzde kalkıp bir şey yokmuşçasına devam edebilmek.
Hayatın anlamı paylaşmaktır, en çok da sevgiyi paylaşmaktır. Paylaştıkça artar sevgiler.
Hayatın anlamı hayatı takdir etmektir, şükretmektir, hayatı önemsemektir.
Müziğin sesini duymak ve dans edebilmektir.
Hayatın anlamı hayata güvenmektir, bir çocuk gibi hesapsızca.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.