HAYATIN AMACI, ANLAMLI BİR HAYALİN PEŞİNDEN GİTMEKTİR


Sizin için hayatta gerçekten önemli olan neler var ve bunlara ne kadar zaman ve enerji harcıyorsunuz? Bunu anlamanın en iyi yöntemlerinden birisi sessiz, sakin bir ortamda zihninizde bir yolculuğa çıkıp daha yaşlı, örneğin 70 yaşındaki halinize ulaşmaktır.

Yemyeşil bir bahçede, bir sandalyede oturuyorsunuz, yanınızda çok sevdiğiniz torununuz var. Torununuz 12 yaşında, çok zeki bir çocuk. Yüzünü size dönerek, “Bana hayatın amacını anlatır mısın?” diye soruyor.

Hayatın amacı, 12 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği kadar sade ve yalın olmalıdır. İşte benim cevabım:

Hayatın amacı, söz konusu isteklerimiz ve hayallerimiz olunca daha cesur olabilmektir. Bir kere geldiğimiz bu dünyada, hayallerimizin peşinden gitmek ve onları gerçekleştirmektir.

“Bir insan nasıl cesur olabilir?”
İnsanları sevmek ve güvenmek, cesaret verir. Yaşamın odağında insan vardır. İnsanları sev ve onlara güven. Bunu yapabilmek için öncelikle kendini sevip kendine güvenmelisin. Gerçekten değerli olan şeyler genellikle paylaşımla gelir. En mutlu anların yalnız olduğun değil diğer insanlarla bir şeyler paylaştığın anlar olacak.

“Yetenek önemli değil mi?”
Evet, yetenek önemlidir ama tek başına bir şey ifade etmez. Disiplin ve çalışkanlık çoğu zaman daha önemlidir. Yeterince zaman verilirse herkes bazı konularda yeteneklidir.

“Tutku ne kadar önemli?”
Bir şeyi neden istediğin, nasıl yapacağından çoğu zaman daha önemlidir. Güçlü nedenleri olan insan tutkuludur ve evet, tutku önemlidir.

“Güçlü bir neden ne olabilir”
Güçlü bir neden; diğer insanlar için de faydalı olabilecek bir nedendir.

“Her şeyin başlangıcında ne yapmalıyım?”
Anlam ve amaç yolculuğunun başında hayaller vardır. Her şey bir hayal ile başlar ve çocuklar bu konuda gerçekten iyidir.

“Sadece hayal ederek istediklerimi yapabilir miyim?”
Hayır, iyi bir stratejiye ve planlara ihtiyacın olacak, ayrıca dostlara.

“Hayal kırıklığı nasıl bir duygu, onunla karşılaşmaktan korkuyorum.”
Ona yüklediğin anlama bağlı. Hayal kırıklığı bize olduğumuz yer ile olmak istediğimiz yer arasındaki mesafeyi gösterir. Bu açıdan bakıldığında faydalıdır.

“Hayalimi nasıl gerçekleştireceğim?”
Her hayal kendisini gerçekleştirecek umutlu bir insan bulur. Önce kendi içine bakmalı ve içindeki hazineyi ortaya çıkarmalısın. Daha sonra diğer insanların yardımını alarak bu hazineyi toplum yararına kullanmanın bir yolunu bul.

“Hayalimi nasıl bulacağım peki?”
Nasıl fark yaratacağını bulduğunda hayalini de bulacaksın.

“Hayatın anlamı ve amacı bu mu?”
Hayatın pek çok anlamı vardır. Bence bunlardan en önemlisi, benzersiz yeteneğini keşfetmen, hayalini bulman ve gerçekleştirmendir. Bu şekilde içinde bulunduğumuz Dünya’ya en büyük katkıyı sağlarız.

“Teşekkür ederim Dede.”

Dede ayağa kalktı, içeri geçti. Masanın başına oturdu, konuştuklarını aklında kaldığı kadarıyla bilgisayara anlattı ve yazının belirmesini izledi.

23. Kitabının giriş bölümü belli olmuştu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.