Hayatınızı kim yönetiyor? Dışsal faktörler mi çok etkili yoksa belli ölçülerde kontrol siz de mi? Mutluluk için sorumluluk almak önemlidir ve bir insanın en önemli sorumluluğu kendi hayatının ve kendi mutluluğunun sorumluluğudur.

Sorumluluk almak demek pilot koltuğuna oturmaktır. Ve pilot koltuğuna geçtiğinizde nereye gitmek istediğinizi yani ne yapmak istediğinizi çok iyi biliyor olmak önemlidir.

Kendi hayatımı pilotu olmayı seviyorum, bunun sorumluluğunu almak bana mutluluk veriyor.

Hayatımızın sorumluluğunu almak demek gerektiği zaman gereken riskleri almak demektir, bazen cesur olmaktır, yeni hikayeler yazmak ve yaşamak, yeni başlangıçlar yapmaktır.

Farklı bir ruh hali ile yaşamımızı yeniden tanımlamaktır, öğrenmektir, deneyimlemektir.

Daha fazla sorumluluk almak korkularla birlikte ilerleme cesareti göstermektir, belirsizliğe biraz izin vermektir, bazen de her şeyin iyi olacağına inanmak ve rahat olmaktır.

Bizi mutlu eden şeylerin peşinden gitmektir, çalışmaktır, eğlenmektir, dengeyi sağlamaktır.

Hayatımızın sorumluluğunu almak; küçük şeyleri büyütmemek, büyük resmi göz önünde tutmak ve önemli hedeflerimizden şaşmamaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.