HAYATIMIZIN SENARYOLARINI DEĞİŞTİRMEK


Afrikalıların meşhur atasözüdür, “nerede düştüğüne değil nerede sendelediğine bak” derler. Hatalarımdan ders çıkarmak için kullandığım bir yaklaşımdır. Hangi işaretleri görmezden geldiğimi anlamaya çalışır ve bir sonraki sefere daha dikkatli olmaya çalışırım.

Hayatımızda belli olaylar aynı veya benzer şekilde tekrarlanıyorsa ve biz bundan memnun değilsek almamız gereken dersi almıyor olabiliriz, muhtemelen gözden kaçırdığımız bir şey var.

Aynı şeyleri düşünerek, söyleyerek ve yaparak genellikle aynı sonuçları alırız. Geçenlerde bir koçluk seansının bitiminde danışanım ile sohbet ediyorduk. Ona farklı sonuçlar almak istiyorsan farklı davranmalı, bunun için de bakış açını değiştirmelisin dedim.

Çok zorlanabileceğini söyledi, zorlandığı anlarda kendisine şu basit soruyu sormasını istedim, “İstediğine ulaşmayı gerçekten istiyor musun yoksa istemiyor musun?”

Yapamam diye bir şey yok, yapmayı istemiyorum var, yapmayı seçmiyorum, yapmayı tercih etmiyorum var. Pek çok şey bir seçim ve bunun farkına varmak hayatın kontrolünü elimize aldığımız nokta.

Belli bir konuda isteklerinizin, hayallerinizin çok uzağına sürüklendiyseniz dediklerimi düşünün lütfen. Etkisiz senaryolarınızı etkili senaryolar ile değiştirin, ancak bu şekilde daha farklı sonuçlar alabilirsiniz.

Gerekirse profesyonel yardım alın. Belli bir süreçte düşünce, bakış açısı ve davranış değişikliğine giderek tekrar hayallerinize doğru dümeni kırın.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konu ile ilgili olarak Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı okumanızı da öneririm.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.