HAYATIMIZI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİZ?


Hayatta esas olan; henüz hayatta iken pek çok şey için geç olmadığını düşünmek ve bunu uygulamaya geçirebilmektir. Kendinizden başlayarak hayatınızı daha iyi yönde değiştirebilirsiniz. Kendimden biliyorum, danışanlarımdan biliyorum, biraz cesaret, bolca kararlılık ve sabır ile pek çok şey mümkün. İkinci kitabım olan Hayatını Değiştir’de 12 ayrı konu başlığı altında bu değişim sürecini anlattım. Kitap altı ay önce piyasaya çıktı, bugün daha önce yazmış olduğum kısa bir özeti paylaşmak istedim sadece.
Her şeyden önce değişimin bir süreç olduğunu ve belli bir zaman alabileceğini kabul etmeliyiz. Bu yüzden değişim için her gün minik de olsa bir şeyler yapmak ve bunları yaparken motivasyonumuzu olabildiğince yüksek tutmak çok önemli. Facebook sayfamdaki paylaşımlar ile sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Her gün bir yazı okumak bile değişim sürecini başlatmak ve bazı kişilerde desteklemek için yeterli olabilir.
Karışık formüllere, gizemli yöntemlere ihtiyacımız yok. İçimizde zaten var olan potansiyeli daha etkin kullanmalıyız sadece.
Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl öncesidir, en iyi ikinci zaman ise şimdidir. Değişim yolculuğunuza başlamak, kendinizi keşfetmek, hayatınızı istekleriniz ve hayalleriniz doğrultusunda yeniden yapılandırmak için neyi bekliyorsunuz? Şartlar hiçbir zaman tam bizim istediğimiz ideal koşullarda oluşmayabilir, çünkü sürekli değişen bir dünyada yaşıyoruz ve olayları değil vereceğimiz tepkileri kontrol edebiliriz.
İstediğiniz hayatı yaratmak ve yaşamak için her şeye değil ama pek çok şeye sahipsiniz, elinizdekilere odaklanarak ve zaman içinde bunları nasıl geliştirebileceğinizi de dikkate alarak bir yerlerden başlamayı seçin. Başlayacağınız yer mümkünse bir şeyler yapmak olsun, çılgıncasına bir şeyler yapmaktan bahsetmiyorum, sadece gerçekten gitmek istediğiniz yönde bir adım atın, devamı gelecektir.
İstediğiniz hayat ile mevcut hayatınız arasında kendinize bir geri bildirim yaparak başlayın. İlk adımınız bu bile olabilir. Ama lütfen yazarak yapın. Şu anki durum ne, ben ne istiyorum, bugünden itibaren neleri farklı yaparsam isteklerime daha kolay ulaşabilirim şeklinde düşünmeye çalışın. Geçmişi kurcalamayı lütfen bir süreliğine de olsa bırakın, niye olmadı, kimin suçu gibi sorular bizi çoğu zaman istediğimiz yere götürmez.
Planlama aşamasından sonra biraz çaba gösterin, isteğinize doğru bir adım atın, sonra bir adım daha, elinizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışın ve bunu düzenli olarak yapın. Sonuçlar konusunda biraz sabırlı olmayı deneyin. Bazen başarmaya çok yakın olduğumuz halde vazgeçebiliyoruz. Başarmadan bir gün önce de yüz gün önce de muhtemelen aynı şeyleri hissedeceğiz ve bir gün bir günde her şey değişecek.
Bazen uzun sürebilir, bazen biraz hırpalanabiliriz, eğer peşinden gitmeye değer bir hayaliniz varsa bütün bunlara değecektir. Üstelik yolculuk boyunca kendimizi geliştiriyor olacağız. Çok zor olması gerekmiyor ama çok kolay olması da her zaman beklenmemeli. İsteklerimiz gerçekleşmeden önce ihtiyacımız olan deneyimlerle karşılaşabiliriz.
Geriye dönüp baktığınızda pişman olduğunuz şeyler yaptıklarınız değil daha çok yapmadıklarınız, en azından denemedikleriniz olacak. Denedim olmadı diyenler için Samuel Beckett’in sözünü hatırlatmak isterim, öyleyse daha iyi dene, daha iyi yenil, ta ki bir gün başarana kadar.
Hayat bir şekilde geçiyor, hayatımızı bir yapılacaklar listesi şeklinde de yaşayabiliriz, gerçekten keyif alacağımız ve bizim için bir anlamı olan şeylerin peşinden giderek de yaşayabiliriz. Her ihtimalde düşünsel ve fiziksel olarak bir çaba harcayacağız ve günün sonunda yorulmuş olacağız.
Tüm fark çoğu zaman uykuya dalmadan önce kafayı yastığa koyduğunuzda uyumadan önceki son beş dakikada düşündüklerimizde olabilir. Bir ilerleme kaydettim mi? Bugünkü benle dünkü ben arasında ne gibi bir fark var? Kendime ve diğer insanlara anlam katabilecek bir şey yaptım mı? Bugün nasıl bir fark yarattım?
Bu sorulara dürüstçe vereceğimiz yanıtlar ne kadar dolu bir hayat yaşadığımızı gösterebilir. Unutmayın henüz günün ilk saatlerindeyiz ve her gün yeni bir hayattır, her şey için henüz zaman var. Yeter ki bir seçim yapın ve hayatınızı daha iyi yönde değiştirmeye niyet edin.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Comments

  1. YENİ KİTABINIZI ALDIM HAYIRLI OLSUN.BOL OKURUN OLUR İNŞALLAH.KİTABIN YARISINDAYIM DAHA SONRA YORUM YAPMAK İSTİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.