HAYATIMIZDAKİ ÖNCELİKLERİ DOĞRU BELİRLEMEK

HAYATIMIZDAKİ ÖNCELİKLERİ DOĞRU BELİRLEMEK

Hayatımızı aldığımız kararlarla ve yaptığımız seçimlerle yönetiriz. Hayatınızdaki öncelikleri doğru belirlerseniz daha sağlıklı kararlar alırsınız, bu da sizi genel olarak daha mutlu ve başarılı bir insan yapar.

Öncelikleri doğru belirleyebilmek için kişinin kendisini yakından tanıması büyük önem taşır. Sizden zaman ayırıp bu konu üzerinde düşünmenizi istiyorum. Değerleriniz, önem verdikleriniz neler, bir yaşam amacınız var mı, gün içinde sıklıkla hangi konuları düşünüyorsunuz, eylem odaklı bir yapınız mı var yoksa düşünme odaklı mısınız, sizin için önemli olan konularda çabuk karar alıp harekete geçebiliyor musunuz? Soruları çoğaltmak mümkün elbette, diğer yandan başlangıç için buradaki sorular bile yeterli olabilecektir.

Kendinizi yakından tanıdıktan sonra edinmeniz gereken bir beceri var, zaman yönetimi. Benim görüşüme göre hayatta en önemli şeylerden bir tanesi kesinlikle zamandır, hepimize eşit miktarda dağıtılır, diğer yandan kısıtlı bir kaynaktır, istediğiniz kadar paranız olsun zaman satın alamazsınız hayattan. O halde zamanı yönetmek demek hayatı yönetmek demektir.

Zamanı iyi yönetebilmek ve anlamlı bir hayat yaşayabilmek için önceliklerimizi doğru belirleyebilmek gerekir. Mevcut durumun bir tespitini yaparak başlayın lütfen, zamanınızı, enerjinizi, paranızı daha çok hangi konulara veya alanlara harcıyorsunuz? Bu durum tespitini yaptıktan sonra olmasını istediğiniz durumu da düşünün ve not alın.

Eğer bir değişiklik olmasını arzu ediyorsanız önceliklerinizi değiştirmeniz gerekecektir. Yaptığım iş gereğince insanlara hedeflerine ulaşmaları anlamında destek oluyorum. En çok karşılaştığım durumlardan bir tanesi de kişinin istediği şeyi öncelik haline getirmemiş olması durumu. Eğer isteğinizi gerçekleştirmek için yapılması gerekenler öncelikleriniz arasında yer almıyorsa isteğinizin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür.

Şöyle bir örnek vereyim, isteğiniz ailenizle daha iyi bir ilişki kurmak, eşinize ve çocuklarınızla birlikte güzel anılar biriktirmek ise önceliğiniz de bu olmalıdır ve bu konuya zaman ayırmanız gerekir.

Öncelikler listenizde kendinize de yer vermelisiniz, bunu ihmal etmeyin lütfen, günlük hayatın koşturması içinde kendinize günde en az yarım saat ayırmayı bir alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Öncelikler zaman içinde değişebilir, bu son derece normaldir, hareketli bir denge kavramından bahsediyorum, bu dönem farklı bir konuya öncelik verip istediğiniz sonuçları alınca önümüzdeki dönem daha farklı bir konuya ağırlık verebilirsiniz.

Her şeyi aynı anda yapmak mümkün değildir, yapmak istediğiniz, anlamlı bulduğunuz şeyleri öncelikleriniz arasına almaya çalışın ve unutmayın sevgi her şeye anlam katar, birinci önceliğiniz sevgi olsun.

Sevgi ile kalın

Paylaş