HAYATIMIZDAKİ COŞKUYU ARTIRMAK MÜMKÜN


Pek çok şey nasıl bittiği ile hatırlanır, 2014 yılını güzel bir şekilde hatırlamak için önümüzde kocaman bir Aralık ayı var. Gelin elimizden gelenin en iyisini yapalım. Hayatımıza biraz coşku ekleyelim.
Tamam, kış mevsimi geldi, havalar soğudu, dışarıda yapılan aktiviteler azaldı, trafik arttı, iş ve ev arasında koştururken geçebiliyor bazen günler. Yine de hayatlarımıza biraz coşku/tutku/heyecan eklemeye kimse itiraz etmez sanırım. Ben de bu konunun üzerinde çalışıyorum bu günlerde.
Öncelikle coşkuyu hayatımızın tek bir alanından elde etmeye çalışmak yerine birden fazla alana yaymalıyız. İşimiz, ilişkimiz, ailemiz, sosyal hayatımız, hobilerimiz, izlediğimiz ve okuduğumuz şeyler gibi farklı alanlar var hepimizin hayatında.
Coşku dediğimizde daha keyifli ve umutlu hissetmekten bahsediyorum, gülmekten öte içten gelen bir neşe halinden. Bu anlamda baktığınızda hayatınızda size neşe verme potansiyeli olan kişiler, aktiviteler genel olarak neler, bunları nasıl artırabilirsiniz?
Coşku ile ilgili diğer bir önemli konu ise cesur hissetmektir, özellikle de yapmak istediğimiz şeyleri ertelemeyip bir adım atmak. Uzun zamandır ertelediğiniz ama aslında yapmayı çok istediğiniz neler var, bir tanesini seçip bir adım atacak olsanız bu ne olurdu?
Çözümsüz bıraktığımız konular da coşkuyu azaltır, sürekli kafamıza takılır durur çünkü, çözümsüz bıraktığınız konularda bir çözüm üretecek olsaydınız hangi konuyu seçer ve neler yapardınız? Bir tanesini çözmek bile kendinizi daha coşkulu hissetmenizi sağlayacaktır.
Coşkuyu artıran diğer bir unsur ise çeşitliliktir. Hayatınızın hangi alanlarının biraz çeşitliliğe ihtiyacı var, belki sosyal hayatınızı ihmal ediyorsunuz ya da aynı insanlarla aynı şeyleri yapmaktan sıkıldınız, neler yapabilirsiniz?
Sosyalleşmek sandığımızdan çok daha önemli olabilir, etrafınızda size davranışları ve anlattıkları ile coşku veren, ilham veren insanlar var mı? Var ise onlarla daha fazla zaman geçirmenin yöntemleri neler olabilir?
Ve ilgi duymak, meraklı olmak, yaşama karşı çocukça bir merak hissetmek coşkuyu kesinlikle artırır.
Merak ettiğiniz herhangi bir konu bulun ve bugün bunu araştırmaya başlayın lütfen. Merak etmek her zaman coşkuyu besler.
Sevgi ile coşku ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.