HAYATIMIZDA VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK


Daha sade olan, daha basit olan güzeldir ve mutluluğu kolaylaştırır. Temiz bir yaşam alanına sahip olabilmek mutluluk için önemlidir.

Hayatımızda verimliliği artırmak dediğimde ben bunu hayatımızı biraz sadeleştirmek ve bu sayede gerçekten yapmak istediklerimize, bizim için önemli şeylere odaklanmak olarak anlıyorum.

Bunun iki temel boyutu var. Öncelikli olarak gereksiz yüklerden kurtulmakla başlayabiliriz. Yaptığımız ancak bize herhangi bir yarar sağlamayan aktiviteleri yaşamımızdan çıkarmak ya da azaltmak. Enerjimizi çalan, zamanımızı çalan, bize fazla bir şeyler katmayan neler var hayatımızda? Ben yıllar önce radikal bir kararla TV izlemeyi bırakmıştım.

Gereksiz yüklerden kurtulmak dediğimizde buna görüştüğümüz insanların bir bölümünü de dahil edebiliriz. Siz bir şey katmayan, aksine enerjinizi çalan insanlarla uzun süre zaman geçirmeyin, mümkünse bir süreç dahilinde hayatınızdan bu kişileri çıkarın. Birlikte zaman geçirdiğimiz insanlara benziyoruz bir süre sonra, herkesin bir enerji alanı var, ister istemez etkileniyorsunuz. O halde zaman geçireceğim insanları dikkatlice seçmeliyim elimden geldiği ölçüde.

Verimliliği artırmanın ikinci boyutu ise operasyonu azaltıp stratejiye yer açmak. Strateji dediğimde benim için önemli olan her şeyi buna dahil ediyorum; kendim, işim, ailem, isteklerim, hayallerim, yapmaktan keyif aldığım şeyler, anlamlı bulduğum her türlü aktivite. Bunları yapmak için zamana ihtiyacım var, operasyon içinde boğulursam stratejiye zaman ayıramam.

Yardım almayı bilmem lazım, her şeyi tek başına yapmaya çalışmak da özellikle operasyonu artırıyor. Zaman en değerli şey, onu iyi yönetmem lazım.

Aynı anda çok sayıda farklı alan üzerinde çalışmak da verimliliği düşürebilir, benim için önemli ve öncelikli olan neler var? Bunların üzerinde düşünüp hayatımı yaşarken dikkate almam gerekiyor.

Optimum bir yaşam dengesine ulaşabilmek hepimizin mutluluğu için çok önemlidir. Büyük taşları küçük taşlarla dengelemeyi öğrenmemiz gerekiyor.

“Profesör sınıfa girip karşısında duran öğrencilerine kısa bir süre baktıktan sonra, “ Bugün Zaman Yönetimi konusunda deneyle karışık bir sınav yapacağız.” dedi.

Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarttı. Arkadan, kürsünün altından bir düzine yumruk büyüklüğünde taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. Kavanozun daha başka taş alamayacağına emin olduktan sonra öğrencilere döndü ve “ Bu kavanoz doldu mu ? ” diye sordu.

Öğrenciler hep bir ağızdan “ Doldu ” diye cevapladılar. Profesör, “ Öyle mi ? ” dedi ve kürsünün altına eğilirek bir kova mıcır çıkarttı. Mıcırı kavanozun ağzından yavaş yavaş doktü. Sonra kavanozu sallayarak mıcırın taşların arasına iyice yerleşmesini sağladı. Sonra öğrencilerine dönerek bir kez daha “ Bu kavanoz doldu mu ? ” diye sordu. Bir öğrenci “ Dolmadı herhalde ” diye cevap verdi. ” Doğru ” dedi profesör ve gene kürsünün altına eğilerek bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum tanelerini taşlarla mıcırların arasına nüfuz edene kadar döktü.

Gene öğrencilere döndü ve “ Bu kavanoz doldu mu ? ” diye sordu. Tüm sınıftakiler bir ağızdan “ Hayır ” diye bağırdılar. “ Güzel ” dedi profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz ağzına kadar doluncaya dek suyu boşalttı.

Sonra tekrar öğrencilerine dönerek “ Bu deneyin amacı neydi ? ” diye sordu. Uyanık bir öğrenci hemen, “ Zamanımız ne kadar dolu görünürse görünsün, daha ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır. ” diye atladı. “ Hayır ” dedi profesör, “ Bu deneyin esas anlatmak istediği, eğer büyük taşları baştan yerleştirmezsen küçükler girdikten sonra büyükleri hiç bir zaman kavanozun içine koyamazsın gerçeğidir.

Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken profesör devam etti : “ Nedir hayatınızdaki büyük taşlar. Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayalleriniz, sağlığınız, bir eser yaratmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek!

Büyük taşlarınız belki bunlardan birisi, belki bir kaçı, belki hepsi. Bu akşam uykuya yatmadan önce iyice düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir, iyi karar verin. “

Sevgi ile kalın.

Paylaş