HAYATIMIZA SAYGI DUYMAK


Hepimizin kendimize daha fazla saygı duyacağımız bir hayat yaşamasını arzu ediyorum, bunun öncelikle hayatımıza saygı duymakla mümkün olduğunu düşünüyorum. Kendimize duyduğumuz saygı arttığında bunun mutluluğumuz üzerinde olumlu bir etkisi olacağı da açık. Peki, bunu nasıl yapacağız? İşte bugünkü yazımın konusu, hayatımıza saygı duymak.

Konunun iki ayrı boyutu olduğunu düşünüyorum, bir tanesi “kötü” alışkanlıkları belli bir süreç içinde hayatımızdan çıkarmak ve “iyi” alışkanlıkları hayatımıza dahil etmek. İkinci boyut ise ertelemekten vazgeçmek. Önce alışkanlıklarımızı değiştirmek ile başlayalım. Unutmayın, kendi koyduğunuz kuralları değiştirebilirsiniz ve alışkanlıklar aslında kendinizin koymuş olduğu kurallardır.

Sizden bir liste yapmanızı rica ediyorum. Hayatın önemli konu başlıkları itibarıyla; sağlık, ilişkiler, kariyer, para, sosyal hayat, hobiler gibi konularda sevmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızı yazın. Örneğin sağlık konusunda aşırı kilolu olmayı bırakmak istiyorum, sigarayı bırakmak istiyorum, düzenli yürüyüşü ve sağlıklı beslenmeyi hayatıma dahil etmek istiyorum, para konusunda gereksiz harcamalar yapmayı bırakmak istiyorum, tasarruf etmeyi hayatıma yerleştirmek istiyorum gibi.

Sonra bu listeyi elinize alın ve hayatınızın gerçekten bu listedeki değişiklikleri gerçekleştirmenize bağlı olduğunu düşünün, ki bir açıdan bakıldığında gerçekten öyle. Ne yaparsınız, hangi alandan başlar ve ilk adımı nasıl atarsınız? Uyguların, hemen bugün başlayın. Emin olun hemen kendinize ve hayatınıza daha fazla saygı duymaya başlayacaksınız. Mutluluk da peşi sıra gelecek.

Bu noktada konunun ikinci boyutuna geldik, ertelemekten vazgeçmek. Yapılması gerekenleri belirlediniz ama bir türlü harekete geçemiyorsunuz. Belki daha fazla motivasyona veya kendinize daha fazla güvenmeye ihtiyacınız var. O da yarınki yazımda.

Yarın görüşmek üzere,

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.