HAYAT NORMALE DÖNDÜĞÜNDE NELER OLACAK? – DEĞİŞİM HIZI

HAYAT NORMALE DÖNDÜĞÜNDE NELER OLACAK? - DEĞİŞİM HIZI

İçinde olduğumuz dönemde herkesin cevabını en çok merak ettiği sorular korona ne zaman bitecek, hayatın olağan akışına ne zaman geri dönüleceği ve bu olduğunda eskisi gibi davranıp davranmayacağımız. Hepimiz hayat normale dönsün istiyoruz, bugün bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istedim. Zihnimde bir yolculuğa çıkıp Haziran ayına gittim ve yaşayabileceklerimizi hayal etmeye çalıştım. Niye Haziran ayı derseniz, belli bir süre Avusturya’da yaşamıştım, oradaki durumu da arkadaşlarımdan gelen bilgilerle biraz takip ediyorum, adaptasyon örnekleri var elimizde. Öğrendiğim kadarıyla en geç Haziran ayına kadar kademeli olarak eski hayata geri dönüşü planlamış durumdalar.

Biliyorsunuz yeni bir duruma alışmak için gereken ortalama süre 21 ila 55 gün arasındadır. Genç bir nüfusa sahibiz, bu değişimlere kolay adapte olmamızı sağlayacaktır. Uyum sağlama yeteneği ve değişim hızı yüksek olacaktır.

Kendi adıma sokağa ilk çıktığımda ( alışveriş yapmak ya da eczaneye gitmek için değil) kendimi biraz tuhaf hissedeceğimi tahmin ediyorum. Buna ilişkin bir deneyimim de var. Yıllar önce bel fıtığı ameliyatı olduğumda bir ay sonra sahile indiğimde kendimi tuhaf hissetmiştim. Diğer yandan bu tuhaflığın iyi yönleri de var. Sürekli yaptığımız için aldığımız keyfin azaldığı pek çok şey vardı, şimdi bunları uzun bir süre yeniden çok keyif alarak yapacağımıza emin olabiliriz.

Uzaktan çalışma sistemine de çok alıştım, yaptığım iş zaten uzaktan çalışma modeline çok uygun, bu nedenle işe ve ofise geri döndüğümde hem özlemiş olduğum için iyi gelecek hem de bir süre sonra belki trafikten ve gürültüden şikayet edeceğim.

Evde zaman geçirmeyi genel olarak seven bir insanım, hatta bazen dışarıda sıkıldığım ve eve bir an önce dönmek için bahaneler aradığım da olmuştur. Salgın sona erdikten sonra özellikle ilk dönemlerde dışarıda birkaç saat kaldıktan sonra tekrar hızla eve dönmek isteyeceğimi tahmin ediyorum.

Hayatımıza salgın sona erdikten sonra da belli bir süre maskelerle devam edeceğimiz neredeyse kesin gibi. Maskeler açısından önemli olan belli düzeyde bir koruma sağlaması. Eğer olur da sahile gidersek ve denize filan girmeye başlarsak bu maske işi nasıl olacak merak etmiyor değilim.

Toplu ulaşımda da alınan tedbirler büyük ihtimalle bir süre daha devam edecektir.

Son dönemde şehir merkezi oldukça sessizleşti, trafik gürültüsü kalmadı, devam eden inşaatlar azaldı, kuş seslerini yine duyduk ve doğa kendini yenilemeye başladı. Bazı şeyleri de özleyeceğimizi düşünüyorum.

Aynı zamanda hayatımızdaki gereksiz pek çok şeyin de farkına varmış olduk bu dönemde; neyin önemli neyin önemsiz olabileceğini daha iyi fark ettik. Sürekli koşturmanın yerine kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırmanın ne kadar önemli olduğunu hatırladık. Ben kendi adıma geçmişteki koşturmaya bire bir dönmek istemiyorum, en az yüzde yirmi oranında bir zaman tasarrufu yapabileceğimi keşfettim bu dönemde.

Sakinliğe alıştık, özgürlüğümüzü özledik, ama özlemediğimiz şeyler de var, gürültü, aşırı kalabalık, trafik, hava kirliliği ve doğanın yıpratılması gibi. Doğanın dengesi bozulursa neler olur gördük.

Koronavirüs sürecinde doğa kendi kendine nasıl yavaşça dengesini buluyorsa doğanın bir parçası olduğunu hatırlarsa insan da dengesini bulacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş