HAYATIMDA GÜZEL OLAN NELER VAR?

HAYATIMDA GÜZEL OLAN NELER VAR?

Bugün size çok yararını gördüğüm ve danışanlarıma da tavsiye ettiğim bir egzersizden bahsetmek istiyorum. Her gün sadece beş dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır; bir hafta sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizi garanti edebilirim.

Dua etmenin ve şükretmenin dışında her gün düzenli olarak yaptığım tek egzersiz diyebiliriz (fırsat buldukça yaptığım sabah yürüyüşlerini saymazsak). Gece yatmadan önce elinize kağıdı kalemi alıyorsunuz, o gün başınıza gelen, yaşadığınız güzel şeyleri sıralıyorsunuz, sadece güzel şeyler ve her gün yapıyorsunuz.

Her konuda dengeli bir yaklaşımı savunur ve önerirken acaba neden sadece güzel şeyleri yazmanızı istiyorum?

Meşhur bir sözden aklımda kaldığı kadarını sizinle paylaşmak istiyorum; “insan hep başına gelen kötü şeyleri hatırlar ve listesini tutar, güzellikleri çabuk unutur, bu ne büyük adaletsizliktir yaşama karşı.”

İlk insanları düşünelim; insan ırkının hayatta kalabilmesi, olası tehlikelerin ve risklerin farkında olmasına, başına gelen kötü şeyleri hatırlayıp önlem almasına, tetikte olmasına bağlıydı bir açıdan bakıldığında. Polyannacılık oynayan bir grup ilk insan muhtemelen o zamanın şartlarında en fazla birkaç yıl yaşayabilirdi.

Beynimize genetik kodlar aracılığı ile taşınan olumsuzlukları öncelikli olarak düşünme eğilimi bugün çok farklı şartlarda yaşıyor olsak dahi hayatımızı büyük ölçüde etkiliyor ve yönetiyor. Bu nedenle düşüncelerimizin büyük bir kısmı olumsuz, dikkatimiz hep tehlike, risk ve korkulara odaklanmış durumda.

E işte bunu dengeleyecek bir mekanizma gerekiyor, o da güzellikleri not almak olabilir diye düşünüyorum, not alırken tekrar düşünmek ve hissetmek, yeniden hatırlamak.

Hayatınızdaki güzellikleri bu şekilde artırabilirsiniz aynı zamanda, neye dikkatimizi verirsek onu çoğaltan enerji varlıklarıyız aynı zamanda. Yarın bu önemli konuya devam edeceğiz, sevgi ile kalın.

Not: Ekim ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş