HAYATI ISKALAMAYIN


Hayat kısa, tek bir hayatımız var, hayatı ıskalamamak lazım, gelin önce bir hikaye ile başlayalım, sonra da bu konudaki pratik önerilere bir göz atalım.

“Eski zamanlarda bir gezgin yolculuklarından birisinde bir köye yaklaşırken, önce önüne köyün mezarlığı çıkar. Mezar taşlarında isimlerin altında doğum ve ölüm tarihleri yerine; 1 yıl 10 ay, 2 yıl 5 ay, 3 yıl 8 ay gibi süreler yazılıdır. En yüksek kayıt 5 yıldır, kimse bunun üzerinde bir süre yaşamamıştır. Gezgin üzülür, ilk aklına gelen özellikle çocukları etkileyen bir salgın hastalıktır. Köy meydanında oynayan sağlıklı çocukları görünce çok sevinir. Demek ki salgın sona ermiştir. Çocuklara mezar taşlarındaki yazıları sorar, çocuklar da onu köyün bilgesine yönlendirirler. Bilge derki, “Biz burada hepimiz hayatımız boyunca bir defter tutarız. Akşamları yatmadan önce o gün gerçekten yaşadığımızı hissettiğimiz, hayattan keyif aldığımız olayları ve süreleri not alırız. Birisi öldüğü zaman defterindeki süreleri toplar ve mezar taşına bunu yazarız.”

Hikaye çok güzel, hikayeler güzeldir zaten, bazen zor olan bunları hayatımızda uygulamaktır. Ben elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum, işte bu konuda kendi hayatımdan pratik öneriler.

Sağlık çok önemli, son bir yıl içinde bazı sağlık problemleri yaşadım, bu nedenle uyandığım her güne sağlığım için şükrederek başlıyorum.

Hayatı yakalamak için anın kıymetini bilmek ve yarın için umutlu olmak gerekiyor, umut yarına dair bir şey olmasına rağmen anın büyüsünü de artırıyor bence.

Olaylara olabildiği kadar mizahi bir şekilde yaklaşabilmek, gülmek önemli. Hikayedeki deftere not alınan sürelerin içinde ne kadar güldüğümüz de var. En son ne zaman içten gelen bir şekilde güldünüz, sizi kim veya ne güldürdü, bu anları nasıl artırabilirsiniz?

Yaratıcılığımızı kullanmak önemli, yaratıcılık dediğimde mutlaka sanattan bahsetmiyorum, insan yemek pişirirken bile kendisinden bir şeyler katıp yaratıcı olabilir.

Hayatı yakalamak için cesaret de önemli, hepimizin korkuları var, korkularla birlikte ilerlemeyi öğrenmeliyiz.

Yardım etmek önemli, yardım ettiğinizde karşınızdaki insanın içten bir şekilde teşekkür etmesi hayatı yakaladığınız başka bir andır işte.

Çocuklarla zaman geçirmek hayatı yakalamak için etkili bir yöntem, onlar doğal olarak bu işin ustaları, henüz büyümeden çocuklarınızla veya etrafınızdaki miniklerle bolca zaman geçirip onların masum dünyasına dahil olmaya çalışın.

Hayatı yakalamak için mantık ve duyguları dengelemeye çalışın, tamamen mantık penceresinden bakmak hayatı yakalamaya engel olabilir, duygular çok önemli, insan bir duygu varlığı, hayatın tadı, her şeyin tam olarak hesaplanamamasında belki de.

Tasarruf sahibi olmak da hayatı yakalamayı kolaylaştırabilir, aklımız ödenmesi gereken faturalarda iken hayatı yakalamak zorlaşır.

Geçimimizi temin edip bir miktar tasarruf yapabilmek yeterli, iş ve özel hayat dengesini oturtabilmek lazım, bunun için de zaman gerekli.

Hayatı yakalamak için bir amaca sahip olmakta önemli, doyuma ulaşanlar bu amacı keşfedip gerçekleştirmek için emek harcayanlar oluyor genellikle.

Siz de kendi reçetenizi oluşturun ve olabildiğince uygulamaya çalışın, hayat yaşanınca güzel.

Hepinize hayatı doya doya yaşayacağınız güzel bir hafta sonu diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.