HAYATI GÜZEL YAŞAMAK

Şu haytattı öyle yaşa ki kapanışta kendini alkışlayabilesin.

Hepimiz güzel bir hayat yaşamak istiyoruz, bu da benim düşünceme göre ancak hayatı güzel yaşamak ile mümkündür. Peki nedir hayatı güzel yaşamak derseniz işte bugünkü yazımda bununla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim, isterseniz siz de yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz elbette.

Hayatı güzel yaşamanın en önemli maddelerinden birisi kuşkusuz anda kalabilmek, bunu kafanızda çok büyütüp olmayacak kadar yukarı bir noktaya taşımayın ama. Geçenlerde bir konuşmada söylemiştim, bezelye ayıklarken anda kalıyorsanız benim gibi o da olur.:) Önemli olan geçmişi ve geleceği çok fazla düşünmeden büyük ölçüde içinde olduğumuz anı yaşayabilmek. Bu hiç plan yapmayacağız anlamına gelmiyor, elbette planlar da olacak ama ayrıntıların içinde kaybolmadan yapmayı öğrenmeliyiz.

Mutluluğun bir tanımı var, mutluluk beklenti ile gerçekleşen arasındaki farktır, gerçekleşeni değil ama beklentilerimizi biz belirliyoruz ve burada dengeli bir yaklaşım çok önemli. Beklentilerimiz elbette olacak ama bu beklentileri ne çok düşük ne de çok yüksek tutmamakta fayda var bence.

Bir yaşam amacımız olması da önemli hayatı güzel yaşamak için, güzel yaşamak anlamlı bir hayat sürmek aynı zamanda. Her anda bununla ilgilenmemiz şart değil ama arada bir en azından anlamlı bulduğumuz şeyler yapmak çok önemli.

Elimizdekilere odaklanmak, var olanı görmek, eksik olana değil zaten sahip olduklarımıza dikkatimizi vermek de güzel yaşamanın bir yöntemidir, bu kolayca gözden kaçabiliyor, hep daha fazlasını istemek değil yanlış olan, bunu yaparken mevcudiyetin var olanın güzelliğini gözden kaçırmamak önemli.

Her şeyin geçici olduğunu idrak etmek de önemli güzel yaşamak için, hiçbir şey sonsuza dek sürmüyor, hayatın içinde mutluluk da var üzüntüler de var ve hepsi gelip geçiyor.

Hayatın içinde bu gelip geçici durumlarla daha iyi başa çıkabilmek için ve bundan bağımsız olarak güzel bir yaşam sürmek için maneviyat da önemli elbette.

Kendimizi sevmek, değer vermek, saygı duymak ve kendimizi affedebilmek, hatalarımıza karşı toleranslı yaklaşabilmek de önemli güzel bir yaşam için.

Ve son olarak sevmek, daha çok sevmek, sevgi bağları yaşamı güzel kılan şeylerin başında geliyor.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar