HAYATA KARŞI ESNEK BİR TAVIR GELİŞTİRMEK


Sürekli değişen bir dünyada bir konuda harekete geçmek için şartların tam bizim istediğimiz gibi oluşmasını beklemek çok gerçekçi bir yaklaşım değildir. Bunun yerine harekete geçmek ve sonrasında esnek bir tavır ile değişen koşullara uyum sağlamak önerilebilir.

Şartlar ve koşullar sürekli değişim gösterirler. Şartlara adapte olup yola bir şekilde devam etmek önemlidir. Değişen şartları eyleme geçmeme veya sürdürmeme nedeni olarak görürseniz başarıya ulaşmakta zorlanabilirsiniz.

Daha önce anlatmıştım ama bence yinelemekte fayda var. Önemli olan ne istediğiniz ve niçin istediğinizdir, nasıl konusunda esnek olmakta fayda var.

İlk kitabım Hayatını Seç piyasaya çıktığında çok büyük satış rakamlarına ulaşacağını, dolayısıyla okurlarımla bu şekilde buluşacağımı düşünüyordum. İşler tam istediğim veya planladığım gibi gitmedi.

Bunun üzerine bir web sitesi ve resmi facebook sayfası oluşturarak yazılarımı günlük olarak sizlerle buluşturmaya başladım. Daha önemli olan yazmak ve paylaşmaktı, bunun hangi formatta yapıldığı o kadar önemli olmamalıydı.

Kısa sürede binlerce takipçi oluştu ve bugün sadece bu sayfada yaklaşık olarak 11bin kişi var. Belki bir kitap ile ulaşamayacağım kadar çok kişiye ulaştım.  Merak etmeyin, kitap yazmaktan vazgeçmiş değilim, en güzel yazılarımın yer aldığı ikinci kitabım bir ay sonra piyasaya çıkıyor. Önemli olan benim okuyucularla buluşmamdı ve sonuçta aynen öyle oldu.

Arzuladığımız hedefe ulaşmak için seçtiğimiz yaklaşım bizi hedefe götürmüyorsa başka yaklaşımlar denemek konusunda esnek olmalıyız. Bütün bunları anlayabilmek için bir şekilde harekete geçmek gerekir.

Esnek bir yapı oluşturursanız harekete geçmeniz ve sürdürmeniz kolaylaşır. Yaratıcılığınızı geliştirir ve disiplinli bir şekilde çalışırsanız bir şekilde hedefinize ulaşırsınız.

Bazen bizi amacımıza götürebilecek alternatif yolları görmekte zorlanabiliriz, bu tip durumlarda bir süre koçluk desteği almak kesinlikle işe yarar.

Esnek olmanın bir diğer yöntemi ise farklı görüşlere saygı duymaktır. Etrafınızda sadece sizinle aynı şekilde düşünen insanlar varsa esneklikte zorlanabilirsiniz. Farklı insanlarla tanışmak ve onların hikayelerini dinlemek için lütfen zaman ayırın.

Esnek olmayı destekleyen bir başka araç ise hayal kurmaktır. Sizi isteğinize götüreceğini düşündüğünüz yolun tamamen kapandığını hayal edin, yeni yollar bulmak durumundasınız, her şey mümkün olsa bu alternatif yollar neler olabilir?

Sürprizlere izin verin ve onları takdir edin. Çoğumuzun belirsizliğe tahammülü çok düşük. Her şeyi önceden görüp planlayabilmek istiyoruz. Oysa hayattan en çok keyif aldığınız anları düşündüğünüzde bunların daha çok sürpriz anlar olduğunu fark edip şaşırabilirsiniz. Bir açıdan bakıldığında mutluluk planlanamaz.

İnsanın istekleri ve planları olması harika bir şeydir. Benim de yapmak istediklerim ve bunlara dair planlarım var. Diğer yandan siz planlarınız değil planlarınız sizi yönetmeye başladığında hayatınızı bir yapılacaklar listesi şeklinde yaşamaya başlar ve fazla keyif almazsınız.

Hayatınızda biraz belirsizliğe izin verin, gelecek konusunda esnek olun ve korkmayın. Korkulacak bir şey yok korkunun kendisi dışında. Bugüne kadar başınıza gelen olaylarla bir planınız olmasa bile bir şekilde başa çıktınız, bundan sonra da öyle olacak.

İnsan aslında hayatta kalmaya ve mutlu olmaya programlanmıştır. Bunun farkına varabilmek için hayata ve bize getirdiklerine biraz daha esnek yaklaşmak gerekir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.