HAYATA İNANMAK


Mutlu ve huzurlu bir hayat sürmek için öncelikle hayata inanmak gerekir. Hayata inanmak ise hayatın ritmiyle uyum sağlamaktır. Hayatın ritmiyle uyum sağladığınızda her şeyin olması gereken zamanda ve yerde olduğunu fark edersiniz, bunu anlamak yaşamı anlamaktır. Kontrol etmeye çalışmayın, uyum sağlayın.

Akıntıya karşı kürek çekmek deyimini bilirsiniz. Aşırı güç gerektirir ve sonunda bir arpa boyu yol alırsınız. Hayatta başımıza gelebilecek olayları kontrol etmeye çalıştığımızda benzer şekilde zorlanırız. Uyum sağladığımızda ise akıntı ile birlikte ilerlemenin keyfini yaşarız.

Bir insanın hayatta karşılaştığı olayların tamamını kontrol edebilmesi mümkün değil, bu nafile bir çaba olacaktır. Hayatın bir akışı, bir ritmi var. Diğer yandan; karşılaştığımız olaylarda nasıl düşüneceğimizi, nasıl bir bakış açısı ile olaylara yaklaşacağımız ve tepkilerimizi seçebiliyoruz. Ben buna hayata uyum sağlama yeteneği adını veriyorum, hayatın bizden beklediği şeyin bu olduğunu düşünüyorum, uyum sağlamak ve öğrenmek. Uyum sağlanmadan, olan bitene şiddetle itiraz ederken öğrenmek de pek mümkün olmuyor.

Bir olay meydana gelince öncelikle içten bir şekilde durumu kabul edin. Her olay geçicidir, uyum sağlamaya çalışın. Ben bu olaydan ne öğrenebilirim ve kendimi nasıl geliştirebilirim diye bakmak gerekir.

Birbirini tekrarlayan senaryolar yaşandığında genellikle alınması gereken bir ders atlanmaktadır.

Bugün bir seçim yapın. Hayatı kontrol etmeye çalışmayı bırakın, uyum sağlamaya ve öğrenmeye odaklanın, bakalım kendiniz ve hayat hakkında neler keşfedeceksiniz?

Hayat keşfetmektir, kontrolü bırakın ve uyum sağlayın. Hayatın ritmi ile uyum sağladığınızda her şeyin olması gereken zamanda ve yerde olduğunu göreceksiniz. Hayata inanmak budur.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konu ilginizi çekti ise kendi adımı taşıyan web sitesinden hayata zıt gitmeyin isimli yazımı da okuyabilir veya hayatını değiştir isimli ikinci kitabımda anda kalmak bölümünü inceleyebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.