HAYATA GÜLÜMSEYİN

HAYATA GÜLÜMSEYİN

Evet güzel bir slogan kuşkusuz, ayrıca çok etkili ve basit bir hayatı yaşama yöntemi, isteklerimize kavuşmamızı kolaylaştıran, çabuklaştıran bir etkiye de sahip.

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyorduk, kişisel gelişim konularına meraklı bir arkadaşım, bana dedi ki, “vallahi Mert denemediğim yöntem, okumadığım kitap kalmadı, bana şöyle çok basit bir şey önersen ve bütün hayatımı kuvvetli bir şekilde, olumlu anlamda değiştirse bu ne olabilir?”

“Herkes için geçerli sihirli bir formül bilmiyorum, diğer yandan bence en çok ihtiyacın olan şey asık yüzlü olmayı bırakıp biraz daha fazla gülümsemek, hayata gülümse” diye cevap verdim.

Bunun nasıl yapılabileceğini bilmediğini söyledi bu kez de arkadaşım. Ona anlattıklarımı çok kısaca sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu benim bir süredir uyguladığım, çok basit, çok keyifli ve bir o kadar da etkili bir yöntem, gülümsemek. Sabah kalktığımda başlıyorum, kendi kendime gülümsüyorum, evdeki insanlara gülümsüyorum, dışarı çıktığımda karşılaştığım insanlara da bir gülümseme ile karşılık veriyorum.

Hayat ona nasıl bakarsak bize öyle karşılık verir, hayata gülümserseniz o da bir süre sonra size gülümsemeye başlar. Suratınızı asarsanız elde edeceğiniz karşılık da bu olur.

Ayrıca şikayet ederek, surat asarak kendinizi içinden çıkılması zor bir döngünün de içine hapsedersiniz, bu sizde adeta bir alışkanlık haline gelir, kime ne faydası var.

Oysaki bir gülümseme öyle mi, hem sizde hem de karşılaştığınız insanlarda çok güzel pozitif etkiler yaratır.

Bazı insanlar gülümsemek veya gülmek için bir motivasyona da ihtiyaç duyabilirler, oturun her gün 15-20 dakika size komik gelen bir şeyler izleyin.

Mizah hayatımızda daha fazla yer almalı, yaşadığımız hayata sonsuz bir ciddiyetle yaklaşmak doğru değil, meşhur sözdür, hayatı bu kadar ciddiye almayın, içinden hiçbirimiz sağ çıkmayacağız diye. Vur patlasın çal oynasın yaşayalım demiyorum, elbette sorumluluklarımız var ve hayatın içinde üzücü olaylar da var, diğer yandan bu kadar ciddi ve asık suratlı olmaya da gerek yok. Suratımızı asınca üzerimizdeki yükler mi azalıyor?

Bu nedenle kendi hayatımda uyguladığım, arkadaşıma tavsiye ettiğim bu basit ve etkili yöntemi sizlerle de paylaşmak istedim, hayata gülümseyin, inanın bana tek başına çok büyük etkisi var.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar