HAYAT YAPABİLMEK ÜZERİNE KURULMUŞTUR


Hayatta özenerek, gıpta ile baktığımız pek çok kişi vardır. Bunlar hiç tanımadığımız insanlar olabileceği gibi çok yakından tanıdığımız ve görüştüğümüz kişiler de olabilir. Genellikle bizim yapmayı çok arzuladığımız şeyleri gerçekleştirmişlerdir.

Peki hiç düşündünüz mü üç aşağı beş yukarı aynı fiziksel özelliklere sahip olmalarına rağmen bizim sadece hayal edebildiklerimizi gerçekleştiren bu insanları başarıya götüren özellikler ne olabilir?

Gözlemlerime dayanarak anlatacağım, aynı fikirde olmayanlar elbette olabilir, saygı duyarım. Benim tanıdığım başarılı insanların ortak özelliklerinden bir tanesi “ben hayatta yapamam”, “asla olmaz” gibi ifadeleri çok nadiren kullanmalarıdır.

Hukuk kurallarına, ahlak anlayışına, toplumda genel kabul görmüş örf ve adetlere karşı gelmekten bahsetmiyorum. Bunlar dışında ben hayatta yapmam, yapamam demek daha baştan potansiyelimizi sınırlar.

Her zaman söylüyorum, yine affınıza sığınarak tekrarlamak istiyorum. Bizde olmayan bir şeyi istiyorsak (isteklerin tamamına yakını bu şekildedir) değişmemiz lazım ve eylem olmadan gerçekleşme/değişim olmaz. Değişimin kilidi ise değişmek istediğimiz konuda her gün düzenli olarak bir şeyler yapıp alışılagelmiş davranış kalıplarının kırılmasında yatar. Bunun için elbette motivasyona ihtiyaç duyarsınız.

İstemek ile yapmak arasındaki mesafeyi aşan kişiler motivasyonu yüksek olanlardır ve onlar kendilerini ben yapamam diye kısıtlamazlar, nasıl yapabilirim diye düşünürler.

Şu anda herhangi bir şeyi istiyor veya hayal ediyorsunuz, yaşıyorsanız bunun aksi mümkün değildir zaten. İstediğinizi elde eden halinizle şu anki haliniz arasında bir mesafe var, bu mesafeyi beraberce kapatmamız lazım.

Kişiden kişiye ve konudan konuya değişmekle beraber koçluk seanslarında ortalama 12 seansta elde edilen bir sonuçtan bahsediyoruz. Burada bir seans yapmadığımıza göre doğrudan konunun bana göre kalbine inerek size yardımcı olmaya çalışacağım. Bir veya iki kişide bile bir farkındalık değişikliği yaratarak isteklerine kavuşmasına yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Bu işin iki aşaması var, birincisi bahsettiğim mesafeyi zihinsel olarak yok etmek. Bunun için vizyonlama, canlandırma, mış gibi yapma teknikleri oldukça faydalı olabilir. İlk kitabımda bu konuya geniş olarak yer vermiştim, isteğinizi elde etmiş kişi olarak kendinizi gözünüzde gelecekte net bir şekilde canlandırmanız ve bunu 3-4 hafta boyunca her gün en az 5 dakika uygulamanız çok önemli. Ben yapamamdan yapabilirim düşüncesine geçişi sağlayan faktörlerden birisi kesinlikle bu olacaktır.

Zihinsel aşamadan sonra ikinci aşama ise fiziksel aşama, yani eylem aşaması. Başarmanın en kolay yolu, başarıyı deneyimlemektir.

Her ne yapmak istiyorsanız bunu bazı aşamalara bölmenizi ve her aşama için sizi korkutmayacak minik eylem adımları belirlemenizi istiyorum. Bu minik adımları atmak sizi hem hedefinize yaklaştıracak hem de başarıyı deneyimlemenizi sağlayacaktır.

Bu nokta, yapabilmeyi kendi kontrolünüz altına aldığınız yerdir.

Bundan sonrası artık çok daha kolay ve hızlı gerçekleşir.

Hayat yapabilmek üzerine kurulmuştur, siz siz olun, ben yapamam demeyin.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.